natoaktual.cz

Summit NATO 2023

Speciální příloha
k summitu ve Vilniusu

 • natoaktual.cz
 • Zpravodajství
 • Informační centrum o NATO
 • nato.idnes.cz

 • Let MH17 nad Ukrajinou sestřelila raketa Buk přivezená z Ruska

  29. září 2016  8:42
  Civilní letoun sestřelený v létě 2014 nad Ukrajinou zničila ruská raketa, tvrdí mezinárodní vyšetřovací tým. Ten potvrdil, že protiletadlový systém Buk byl přivezen z ruského území a po sestřelní letu MH17 se zase vrátil zpět do Ruska.  

  Trosky zříceného letounu Boeing 777 malajsijských aerolinek poblíž ukrajinské obce Hrabove | foto: OBSE

  Boeing 777 malajsijských aerolinií na cestě z Nizozemska do Kuala Lumpuru se zřítil 17. července 2014 nedaleko Hrabove na východě Ukrajiny. Na palubě tehdy zemřelo všech 298 lidí. Okamžitě se objevily informace, že byl letoun sestřelen protiletadlovou střelou.

  „Střela byla jednoznačně vypálena z oblasti ovládané proruskými separatisty. Máme očité svědky, kteří popsali, že viděli systém Buk přijíždět a odjíždět,“ uvedl na zvláštní tiskové konferenci jeden z vyšetřovatelů Wilbert Paulissen.

  Mezinárodní vyšetřovací komise během tiskové konference přehrála i zvukové záznamy hovorů mezi separatisty, kteří si před sestřelením letadla dodávku protileteckého systému Buk vyžádali. Podle záznamu byli překvapení, že protiletadlový systém byl už tou dobou v Doněcku a mohl dorazit na místo hned druhý den ráno. Ve čtvrtek 17. července 2014 kolem půl čtvrté odpoledne SELČ pak raketa 9M38 ze systému Buk zničila civilní letadlo.

  Po sestřelení civilního letounu pak systém podle komise odjel přes Luhansk zpět do Ruska. Po cestě byl údajně také natočen. Vyšetřovatelé zveřejnili i odposlech telefonního hovoru z 18. července, kdy už byl systém údajně zpět v Rusku.

  Moskva vinu na sestřelení odmítá

  V mezinárodním týmu pracují experti z Nizozemska, Malajsie, Ukrajiny, Belgie a Austrálie. Rusové v komisi chyběli. Rusko od počátku sestřelení stroje popírá. Vyšetřovatelé podle Moskvě umožnili Ukrajině vytvořit si důkazy ve svůj prospěch a případ zvrátit.

  Podle Paulissena se ruské ministerstvo obrany údajně snažilo vyšetřovatele přesvědčit, že raketa přiletěla z oblasti pod ukrajinskou nadvládou. Důkazy tento scénář ale podle komise vyloučily stejně jako další verzi Moskvy, že byl malajsijský Boeing sestřelen vojenským letounem.

  Šéf vyšetřovací komise Fred Westerbek konstatoval, že takovou možnost zcela vyloučily radarové snímky. Na jejich základě musela podle něj „už i Ruská federace uznat, že let MH17 nemohl sestřelit žádný jiný letoun“.

  Výsledek vyšetřování tak odpovídá závěrům loňské zprávy nizozemské komise, která rovněž konstatovala, že letoun zasáhla střela odpálená ze země.

  Komise přitom prošetřovala několik scénářů - od nehody způsobené technickou závadou či lidským faktorem, přes teroristický útok uvnitř letadla až po sestřelení stroje vojenským letounem a raketový útok ze země.

  Komise chce najít konkrétní viníky

  Expertní tým chce nyní podle vyšetřovatelů najít a identifikovat konkrétní viníky a shromáždit proti nim dostatek důkazů pro soud. Pracovat má na případu minimálně do roku 2018.

  V podezření je podle vyšetřovatelů asi stovka lidí přímo zapojených do převozu systému Buk. Konkrétní jména, která komise už zná, ale nechce kvůli pokračování vyšetřování ještě zveřejňovat.

  Reakce na závěry vyšetřování komentovala okamžitě vláda v ukrajinském Kyjevě. „Je důkaz o přímém podílu Ruska na incidentu,“ uvádí se v prohlášení.

  Podle generálního tajemníka NATO Jense Stoltenberga bylo sestřelení letu MH17 celosvětovou tragédií. „I Rada bezpečnosti OSN dospěla k závěru, že viníci musí být pohnáni k zodpovědnosti,“ uvedl v reakci na závěry vyšetřování.

  inc natoaktual.cz

  Barista i záchranář u kanónu

  Říjen 2019

  Poprvé v historii nechala armáda záložáky pálit z kanónů ostrými

  Dny NATO v Ostravě

  Září 2019

  Dny NATO navštívilo 220 tisíc lidí, ukázaly i nové vrtulníky pro armádu.

  Továrna na instruktory

  Červenec 2019

  Britský poradní tým s pomocí Čechů vyškolil už přes 9 500 vojenských instruktorů.

  Mraky prachu, vedro a léčky

  Červen 2019

  Jak vypadá příprava českých vojáků na misi v africkém Mali.

  Partneři portálu

  NATO PDD iDnes.cz Newton Media