natoaktual.cz

SPECIÁL: Útok na Ukrajinu

Zpravodajský souhrn
k ruské invazi na Ukrajinu

 • natoaktual.cz
 • Zpravodajství
 • Informační centrum o NATO
 • nato.idnes.cz

 • Kurz přežití: novináře čeká vysvobození ze zajetí

  30. dubna 2008  4:46
  Ve Vyškově vrcholí speciální kurz přežití pro novináře, studenty a humanitární pracovníky. Po několika dnech výcviku na účastníky kurzu čeká závěrečné vysvobození ze zajetí.  

  "Jak pokračuje praktické vyvedení účastníků kurzu speciální přípravy pro krizové situace, stupňuje se i míra zátěže," konstatoval jeden z organizátorů Jan Šulc.

  Účastníci kurzu mají za sebou několik dní uprostřed lesů vojenského prostoru na Vyškovsku. Po teoretické přípravě si zkoušejí vědomosti v praxi. Pro autentičnost organizátoři zasadili výcvik do fiktivního státu BA, ve kterém hrozí vypuknutí občanské války.

  Ve skupinách účastníci například museli přepravit sebe i svou výstroj na improvizovaných vorech přes vodní plochu, strávit noc ve vybudovaných přístřešcích v lese, zprostředkovat mírovou konferenci znesvářených stran nebo absolvovat dlouhý pěší přesun.

  Během něj museli projít několika kontrolními stanovišti a řešit vzniklé situace na území fiktivního státu. Například zachránit zraněného dřevorubce v lese, který šlápl na nevybuchlý granát, nebo si sjednat průchod přes území ovládané ozbrojenci, kteří drží v zajetí rukojmí a před očima účastníků kurzu je "popraví".

  "Záleží jen na účastnících, jestli se pokusí zajatce nějak vysvobodit, nebo jestli budou chtít oblastí bezpečně projít a nepřidělávat si možné potíže," uvedla organizátorka kurzu Jana Jelínková.

  Ministerstvo obrany pořádá takový kurz přeží každoročně, letos už počtrnácté. Podobným výcvikem mají možnost ve Vyškově projít i čeští diplomaté a na pobyt v misích tam připravují vojáci i civilní personál NATO.

  Během desetidenního výcviku chtějí vojáci novináře, studenty a humanitární pracovníky naučit, jak zvládat krizové situace ve válečných oblastech.

  Vrcholem kurzu je tradičně závěrečná fáze, při které účastníci čelí enormní zátěži, přepadům, únosům a výslechům. Kurz pak skončí vysvobozením účastníků ze zajetí.

  inc natoaktual.cz

  Barista i záchranář u kanónu

  Říjen 2019

  Poprvé v historii nechala armáda záložáky pálit z kanónů ostrými

  Dny NATO v Ostravě

  Září 2019

  Dny NATO navštívilo 220 tisíc lidí, ukázaly i nové vrtulníky pro armádu.

  Továrna na instruktory

  Červenec 2019

  Britský poradní tým s pomocí Čechů vyškolil už přes 9 500 vojenských instruktorů.

  Mraky prachu, vedro a léčky

  Červen 2019

  Jak vypadá příprava českých vojáků na misi v africkém Mali.

  Partneři portálu

  NATO PDD iDnes.cz Newton Media