Američané nechtějí ze cvičení přes Česko. Techniku naloží na vlaky a kamiony

21. června 2019  16:11
Konvoj americké armády, který na sklonku května při průjezdu Českem kvůli rekonstrukci dálnice D1 zkomplikoval dopravu, se bude ze cvičení v Rumunsku a Maďarsku vracet zpět v následujících dvou týdnech. Tentokrát však Američané naloží techniku na vlaky a kamiony a českému území se cestou na domovské základny do bavorského Vilsecku a Grafenwoehru raději vyhnou.  
Konvoj americké armády ve Staré Boleslavi | foto: Lubomír Světničkanatoaktual.cz

V květnu americký konvoj při přesunu na cvičení na několik hodin zablokoval rekonstruovanou dálnici D1 a situací se tehdy zabýval i premiér Andrej Babiš (ANO).

Konvoj čítající přes 400 kusů a 800 vojáků byl stejně jako v minulosti rozdělen na několik menších částí. Na cestě z Prahy do Brna bylo pět těchto menších konvojů staženo, protože doprava na dálnici kolabovala a protahovala se o několik hodin.

Od příštího týdne až do 2. července se americké jednotky budou přesunovat zpět na domovské základny v Bavorsku. Tentokrát se chtějí České republice vyhnout. „Americké jednotky pro návrat ze cvičení zvolily transport formou civilního dopravce, konkrétně pro přepravu osob autobusy a pro vojenskou techniku a vybavení vlaky a kamiony,“ uvedla mluvčí Generálního štábu Magdalena Dvořáková.

Trasy civilního přepravce podle ní budou rozloženy do delšího časového období jsou naplánovány různými trasami přes Německo, Polsko a Rakousko. „Přesuny přes Českou republiku budou v minimálním rozsahu,“ konstatovala Dvořáková.

Protože nejde o přepravu nadměrného nákladu, časy průjezdů přes Česko civilní přepravce neupřesnil. A takové přesuny podle Dvořákové nejsou proto s ministerstvy obrany a dopravy nijak koordinovány. Civilní přepravce tak nebude doprovázet Vojenská policie.

Při přesunu přes Českou republiku na cvičení Sabre Guardian americké jednotky využily jízdu v konvoji jako důležitou součást cvičení. Česká republika si při něm vyzkoušela schopnosti státu a jeho složek poskytnout komplexní podporu hostitelskou zemí (Host Nation Support).

inc natoaktual.cz

Barista i záchranář u kanónu

Říjen 2019

Poprvé v historii nechala armáda záložáky pálit z kanónů ostrými

Dny NATO v Ostravě

Září 2019

Dny NATO navštívilo 220 tisíc lidí, ukázaly i nové vrtulníky pro armádu.

Továrna na instruktory

Červenec 2019

Britský poradní tým s pomocí Čechů vyškolil už přes 9 500 vojenských instruktorů.

Mraky prachu, vedro a léčky

Červen 2019

Jak vypadá příprava českých vojáků na misi v africkém Mali.