Izrael by se měl stáhnout z palestinského území, tvrdí izraelský expert

Vydáno 03.02.2014
S rozšiřováním radikálních názorů arabské veřejnosti a jejich zvyšujícímu se vlivu na politické rozhodování je v současné době pro Izrael obtížné efektivně spolupracovat se svými sousedy a úspěšně vyjednat s Palestinou podmínky mírového uspořádání.  

Izraelští vojáci v pásmu Gazy. Ilustrační snímek | foto: Israel Defense Forces

I přes to by se měl Izrael, za podpory USA na půdě OSN, stáhnout ze Západního břehu.

Nikoliv však kvůli tomu, aby tak bylo dosaženo míru, ale protože si Izrael jako stát musí zachovat svou židovskou identitu a předejít tomu, aby se stal dvounárodním státem, alespoň tak soudí Dan Schuftan, ředitel Centra pro studium národní bezpečnosti Haifské univerzity v Izraeli, který v polovině února vystoupí na přednášce vysoké školy CEVRO v Praze. 

Přednáška na CEVRO

Přednáška Dana Schuftana, izraelského akademika, bezpečnostního experta a analytika, který přednáší na předních univerzitách v Evropě, Asii i USA, o současné situaci na Blízkém východě se uskuteční v Praze 13. února v prostorách vysoké školy CEVRO.

REGISTRACE

Podle Schuftana, jenž od sedmdesátých let působil jako poradce na izraelském ministerstvu obrany i zahraničních věcí, byl člen Izraelské národní bezpečnostní rady i poradcem politických lídrů, vojenských důstojníků a zpravodajských služeb evropských zemí a USA, se v současnosti kvůli nestabilitě regionu nedá dostáhnout významného posunu v izraelsko-arabském mírovém procesu. 

Pokroku Izrael dosáhne za daných okolností pouze jednostranným jednáním, neboť Palestina mu aktuálně není pravým partnerem pro vyjednávání. 

Opačného názoru je nicméně Schuftan v problematice jaderného Íránu, kde Izrael nechce zůstat osamocen a kde stěžejní roli podle něj budou hrát Spojené státy. V nedávném rozhovoru uvedl, že především reakce USA na případný izraelský útok na íránská jaderná zařízení by rozhodla o tom, jak by se konflikt, jenž samozřejmě nikdo nechce, dále vyvíjel. 

Evropu zatím Írán neohrožuje

Přestože je vojenský zásah ze strany Izraele nežádoucí, "pakliže by mezinárodní společenství nezakročilo proti íránským snahám získat jadernou zbraň, bude v budoucnu čelit situaci, kdy Írán bude jednou z jaderných velmocí a tedy existenční hrozbou pro Izrael", tvrdí Schuftan. A toho, že nikdo nezasáhne, se Izrael obává nejvíce. V takovém případě se akce ze strany Izraele vyloučit nedá.

Samotná Evropa není podle Schuftana v současnosti Íránem ohrožena. Nicméně samotný fakt, že až 40 zemí je schopných vyprodukovat jadernou zbraň, je významným nebezpečím pro celou světovou bezpečnost. V dnešní době je však podle Schuftana těžké spoléhat na Spojené státy, což bylo v poslední době nejlépe vidět v případě Egypta a Saudské Arábie. 

Na Blízkém východě je přitom právě nyní potřeba antiradikálního a dostatečně silného aktéra, který se postaví Íránu, jenž nepřestává zásobovat libanonský Hizballáh zbraněmi a podporovat syrský režim. Aktuální konstelace na Blízkém východě tak bude nutit Izrael v následujících letech značně navýšit investice do obrany, neboť se už nemůže spolehnout ani na mírovou smlouvu s Egyptem, v němž se může v příštích deseti letech udát cokoliv, tvrdí mimo jiné Schuftan.

mad natoaktual.cz