Maličký displej před okem má dát vojákům v boji taktickou převahu

Vydáno 12.08.2017
Americká armáda začala s testováním malého průhledového displeje umístěného před okem, který vojákovi v reálném čase zobrazuje terén, mapu budovy, pozici, kde se nachází on sám, jeho spolubojovníci i nepřátelé. Zároveň slouží jako přístroj nočního vidění, navigační a průzkumný systém nebo třeba dálkoměr.  

Malý průhledový displej se systémem TAR má dát americkým vojákům taktickou převahu na bojišti | foto: CERDEC

Novou technologii pojmenovanou jako „Taktická rozšířená realita“ (TAR - Tactical Augmented Reality) vyvíjí výzkumné centrum americké armády CERDEC.

„Pomůže vojákům přesně lokalizovat své pozice, stejně jako umístění přátel a nepřátel,“ uvedl Richard Nabors z centra.

Zařízení s malým průhledovým displejem (jinak též HUD – z anglického Head-Up Display) má voják připevněný na helmě. Před okem se mu pak na displeji zobrazují taktické informace. Zároveň slouží jako přístroj nočního vidění nebo navigace GPS.

Většina vojáků v současné době využívá ruční přístroje systému GPS, které přibližují jejich polohu, podle které se zorientují v prostoru. Při zapnutí nového displeje TAR ale systém sám provede takzvanou geografickou registraci a přesně zarovná pozorovaný obraz s geodeticky kalibrovaným referenčním obrazem. Jinými slovy voják okamžitě a přesně vidí svou pozici i pohyb v reálně například na terénní mapě nebo v labyrintu chodeb budovy.

Fotografie

Malý průhledový displej se systémem TAR má dát americkým vojákům taktickou...
Malý průhledový displej se systémem TAR má dát americkým vojákům taktickou...

V akci se tak už nebude muset „rozptylovat“ kontrolou své pozice na navigačním přístroji třeba na zápěstí. Žádné nebude potřebovat.

„Vidí terén před sebou, překrytý mapou. TAR je také navržen tak, aby byl použitelný ve dne i v noci,“ konstatoval Ronald Geer z výzkumného centra.

Vše jako na dlani

Okulár s displejem je navíc podle jeho slov bezdrátově propojen s tabletem, který má voják ve výstroji a zároveň k senzorům na hlavni zbraně. Pokud pak voják zamíří svou zbraní, na displeji uvidí obraz cíle s řadou detailů včetně například vzdálenosti od něj.

Displej je navíc rozdělený a když zamíří zbraní dozadu, uvidí bez otočení i obraz za sebou. To mu dává prakticky možnost vidět také doslova za roh nebo přes zeď, za kterou se třeba kryje. Stačí zbraň zvednou a na displeji vidí situaci za rohem, aniž by musel vystrkovat hlavu a riskovat zasažení.

Bezdrátový systém podle Geera pak umožňuje vojákovi sdílet obraz s dalšími členy jednotky. S pomocí tabletu pak může vkládat další informace.

Vývoj systému a jeho postupné testování probíhá pro americkou armádu už od roku 2008. Podle David Fellowese z CERDEC,byla klíčovým technologickým průlomem miniaturizace displeje tak, aby se „vešla“ do malého okuláru o průměru asi dvou půl centimetru.

Současná komerční technologie dosud svedla zkomprimovat zatím obraz tak, že se vejde na obrazovky tabletů nebo mobilních telefonů. Ale vložení obrazu s vysokým rozlišením do velmi malého okuláru byl podle Fellowese problém, který nelze splnit s komerčním hardwarovým vybavením.

Vývojářům se nejprve asi před sedmi lety podařilo obraz „stlačit“ tak, že byl pouze černobílý. Později se přidala zelená monochromatická verze a v současnosti centrum pracuje na plnobarevné verzi.

inc natoaktual.cz