natoaktual.cz

Motocyklová četa Hradní stráže předvede své umění

20. května 2013  8:43
Jedním z lákadel pro návštěvníky nadcházejícího veletrhu obranných a bezpečnostních technologií IDET v Brně bude vystoupení motocyklové čety Hradní stráže. Jezdci předvedou své umění za doprovodu hudby Hradní stráže.  
Motocyklová četa Hradní stráže | foto: Lubomír Světničkanatoaktual.cz

Přehlídkové vystoupení jednotek Hradní stráže, jejíž novodobá historie se začala psát 7. prosince roku 1918, jsou naplánovaná během veletrhu IDET od 22. do 24. května, ale i na sobotu 25. května.

SPECIÁL: Veletrh IDET v Brně

Aktuální informace, zprávy, reportáže a fotografie.

Na brněnském výstavišti jezdci na strojích BMW R 1100 a 1150 RT předvedou dynamickou ukázku jízdy, při které vynikne motorkářská zručnost jednotlivce, ale i sladěnost celé doprovodné sestavy.

Vystoupení doprovodí hudba Hradní stráže. Pětadvacetičlenné hudební těleso je vedle celé řady dalších ceremoniálních aktivit možné slyšet při každodenním slavnostním střídání stráží na prvním nádvoří Pražského hradu, nebo při otevírání zahrad Pražského hradu. Jako doprovod zazní například pochod "EL Capitaine" a pestrá směsice westernových melodií, známých například z legendárního filmu "Sedm statečných".

Hradní stráž je součástí ozbrojených sil České republiky, která však stojí mimo klasickou strukturu armády řídí ji Vojenská kancelář prezidenta republiky. Jde o útvar velikosti brigády, v němž slouží na 610 vojáků.

Skládá se z velení a štábu, dvou strážních praporů, Hudby Hradní stráže a roty zabezpečení. Právě součástí roty zabezpečení je také motocyklová četa. Její unikátní vystoupení mohli naposledy diváci vidět například během loňských Dnů NATO v Ostravě, kde jednotka sklidila velký aplaus.

Hlavním úkolem motocyklové čety Hradní stráže je však doprovod prezidenta republiky a nejvyšších představitelů cizích států při oficiálních přijetích zahraničních návštěv prezidentem nebo předsedou vlády. Pro tyto účely využívá četa různé typy upravených motocyklů BMW, určených jak k jízdě v běžném silničním provozu, tak i v terénu.

Zvláštností mezi ostatními vojenskými útvary pro celou Hradní stráž je, že kromě obecných požadavků, které musí vojáci splňovat k přijetí do služebního poměru, musí její příslušníci splňovat i určité speciální požadavky. Mezi ně patří například výška mezi 178 a 188 centimetry a absence jakékoliv formy vousů, viditelných kosmetických vad, tetování, piercingu či náušnic.

inc natoaktual.cz
zpět na článek