Čeští piloti s gripeny pálí ostrými u polárního kruhu

Daleko na sever Švédska se přesunuli čeští letci s letouny gripen. Na letecké střelnici Vidsel u polárního kruhu je čekají ostré střelby na vzdušné cíle. Kromě palubních kanónů vyzkoušejí i protiletadlové střely Sidewinder.  
Gripen českých vzdušných sil na cvičení Lion Effort ve švédském Ronneby | foto: Lubomír Světničkanatoaktual.cz

Ve Švédsku jsou čeští letci už několik týdnů. Se třemi nadzvukovými stroji Jas-39 Gripen a třemi bitevníky L-159 se v Ronneby na jihu země nejprve zapojili do rozsáhlého mezinárodního cvičení Lion Effort.

Lion Effort: Gripeny všech zemí spojte se.

Teď se přesunuli o tisíc kilometrů severněji na leteckou střelnici Vidsel, kde je čekají bojové střelby na vzdušné cíle. S cvičnými misemi začali už v pondělí.

"Nejprve střelbou protiletadlových řízených střel AIM-9M Sidewinder a následně střelbou z leteckých kanónů Mauser BK 27 a Plamen," uvedl na stránkách ministerstva obrany velitel 21. čáslavské základny Petr Lanči. Do Švédska si kvůli tomu letci nechali přepravit celkem tucet řízených střel.

Výzbroj gripenů

Řízená střela krátkého dosahu AIM-9M-9 Sidewinder s infračerveným naváděcím systémem určená k ničení vzdušných cílů na vzdálenost několika set metrů. Používaná při manévrovém vzdušném boji.

Řízená střela středního dosahu AIM-120C-5 AMRAAM k ničení vzdušných cílů patří do kategorie Beyond Visual Range. Pilot nemusí cíl vidět. Střela je použitelná za všech meteorologických podmínek na střední vzdálenosti, tedy do 100 kilometrů. Je vybavena kombinovanou naváděcí soustavou. Po odpalu je let řízen inerciálním systémem do předpokládaného bodu střetu s cílem. V koncové fázi se na cíl navádí vlastním aktivním radarem.

Palubní kanón Mauser BK 27 ráže 27 milimetrů s řiditelnou kadencí 1100-1700 ran za minutu se zásobou 120 nábojů.

Pro piloty gripenů jde o důležitou zkoušku pro jejich plánované zahraniční nasazení. Na podzim budou v rámci mise NATO po tři měsíce střežit vzdušný prostor nad Pobaltím.

"Nejedná se jenom o permanentní připravenost pro alianční systém protivzdušné obrany NATINADS, ale také potřebný předpoklad pro nadcházejí misi Baltic Air Policing ke vzdušné ostraze Litvy, Lotyšska a Estonska," konstatoval pro armádní server Army.cz Petr Michenka z velitelství Společných sil.

Pro mladé piloty bitevníků L-159 pak podle jeho slov ostré střelby představují další profesní krok k přeškolení na nadzvukové gripeny.

Švédská základna Vidsel se nachází v naprosto neobydlené krajině poblíž moře a skýtá vojenským pilotům dokonalé podmínky pro cvičné lety i logistické zabezpečení. Jde o rozsáhlé území, které využívá Švédsko a další země k výcviku i testování.

Navíc jde o jednu z mála střelnic, která umožňuje bez omezení střelbu 'air to air' (vzduch - vzduch). V Česku jsou takové střelby kvůli hustotě osídlení pochopitelně zakázány.

Čeští vojenští piloti zde měli premiéru v roce 2006. Piloti tehdy stříleli infraraketami Sidewinder na speciální vzdušné terče vůbec poprvé a byli stoprocentně úspěšní.

inc natoaktual.cz

Barista i záchranář u kanónu

Říjen 2019

Poprvé v historii nechala armáda záložáky pálit z kanónů ostrými

Dny NATO v Ostravě

Září 2019

Dny NATO navštívilo 220 tisíc lidí, ukázaly i nové vrtulníky pro armádu.

Továrna na instruktory

Červenec 2019

Britský poradní tým s pomocí Čechů vyškolil už přes 9 500 vojenských instruktorů.

Mraky prachu, vedro a léčky

Červen 2019

Jak vypadá příprava českých vojáků na misi v africkém Mali.