Gripeny natankují před diváky a obr Ruslan spolkne obrněnce

10. září 2013  10:05
Dvěma exkluzivními ukázkami se na nadcházejících Dnech NATO v Ostravě blýskne česká armáda. Letci s gripeny předvedou tankování hned dvou letounů najednou. Logisté zase ukážou, jak se nakládá obří transportní letoun Ruslan, který armáda využívá pro strategickou přepravu například do Afghánistánu.  
Tankování gripenů za letu | foto: Milan Nykodym

V bohatém programu, který organizátoři připravují na oba víkendové dny 21. a 22. září, to budou dvě divácky velmi atraktivní dynamické ukázky.

Švédské vzdušné síly vyšlou do Ostravy létající tanker KC-130, který spolu se dvěma stroji českého letectva Jas-39 Gripen předvede ukázku tankování za letu.

Vyšší dívčí

Vůbec první tankování za letu absolvovali dva piloti z 21. základny taktického letectva z Čáslavi 28. února 2012 ve švédském Ronneby pod dohledem švédských instruktorů. Ve střední Evropě do té doby zvládli tankovat za letu jen polští stíhači s letouny F-16. Dovednost je nezbytná pro případné zapojení do vzdušných operací NATO.

"Díky dlouhodobé dobré spolupráci Švédska a České republiky se nám podařilo zajistit divácky velmi lákavou ukázku tankování za letu. Tu mohli návštěvníci akce sledovat již v loňském roce, kdy simulované spojení předvedl český Gripen a francouzský tanker C-135FR," řekl velitel vzdušných sil Libor Štefánik.

Švédský stroj KC-130 je pro tankování ve vzduchu speciálně upravený dopravní letoun C-130 Hercules, který je schopen doplňovat palivo až dvěma strojům najednou. Právě s tímto švédským strojem se čeští piloti tankování za letu před časem učili.

Druhou dosud nevídanou ukázkou schopností české armády pak bude praktické nakládání obřího transportního letounu An-124 Ruslan, který armáda využívá pro strategickou přepravu například do mise v Afghánistánu.

Letoun bude návštěvníkům Dnů NATO v Ostravě předveden na statické ukázce, ovšem česká armáda u něj vystaví tři přepravní kontejnery, autojeřáb Tatra AD30 a nakladač kontejnerů s přívěsem. To umožní si udělat jasnou představu o prostorových možnostech Ruslana i způsobu jeho nakládky.

Kromě toho armádní logisté po oba dny vždy v 10 a 14 hodin ukážou, jak do útrob stroje najíždí obrněný transportér Pandur, který má armáda ve výzbroji.

"Chceme se prezentovat nejen letovými ukázkami, ale ukázat schopnosti celé české armády," dodal Štefánik.

inc natoaktual.cz

Barista i záchranář u kanónu

Říjen 2019

Poprvé v historii nechala armáda záložáky pálit z kanónů ostrými

Dny NATO v Ostravě

Září 2019

Dny NATO navštívilo 220 tisíc lidí, ukázaly i nové vrtulníky pro armádu.

Továrna na instruktory

Červenec 2019

Britský poradní tým s pomocí Čechů vyškolil už přes 9 500 vojenských instruktorů.

Mraky prachu, vedro a léčky

Červen 2019

Jak vypadá příprava českých vojáků na misi v africkém Mali.