natoaktual.cz

SPECIÁL: Summit NATO 2021

Vrcholná schůzka spojenců Aliance
14. června v Bruselu

 • natoaktual.cz
 • Zpravodajství
 • Informační centrum o NATO
 • nato.idnes.cz

 • Gripeny už střeží Island, za sebou mají první cvičné lety

  29. července 2015  12:18
  Elitní čeští letci s gripeny začali střežit Island. Nepřetržitou pohotovost převzali v osm hodin ráno středoevropského času. Za sebou už mají první cvičné lety nad ostrovem, během kterých si je prověřila zvláštní certifikační komise z velitelství NATO.  

  První letošní cvičný let gripenu českých vzdušných sil nad Islandem | foto: Ivo Kardoš, 21. zTL

  „Jste připravení k plnění úkolů na Islandu, přeji vám bezpečné létání,“ pronesl šéf čtyřčlenné komise UweGlasner ze Společného mnohonárodnostního operačního střediska vzdušných sil NATO (CAOC–Combined Air Operations Centre) z německého Uedemu.

  Čeští stíhači se možného zastrašování neobávají

  Čeští stíhači absolvovali v pondělí a v úterý cvičné lety, během kterých splnili kritéria pro certifikaci.

  Nepřetržitá pohotovost při ochraně ostrova jim začala ve středu přesně v šest hodin ráno místního času, tedy v osm středoevropského. „Jsem hrdý, že jsme sedmitýdenní cestu k nasazení zvládli tak, jak jsme si předsevzali,“ konstatoval velitel české jednotky na Islandu Martin Nezbeda.

  Čtyři gripeny českých vzdušných sil a pátý záložní budou vzdušný prostor chránit do půlnoci 25. srpna. Letouny by se pak měly hned následující den vrátit zpět na mateřskou základnu do Čáslavi a opět v doprovodu italského tankeru KC-767.

  S misí pomohlo Švédsko

  Čeští letci na Islandu během mimořádné mise zaskakují za kanadské kolegy. Kanadské letectvo je totiž plně operačně vytíženo v rámci koaličních úderů proti takzvanému Islámskému státu.

  Fotografie

  Pětice JAS-39 Gripen se zdraví s islandským letiště průletem ve formaci s...
  JAS-39 Gripen na základně v Keflavíku po úspěšném cvičném letu v rámci...
  První letošní cvičný let gripenu českých vzdušných sil nad Islandem
  Přelet letounů JAS-39 Gripen z České republiky na Island v doprovodu italského...

  O nasazení českých letců požádala přímo Severoatlantická aliance. S bleskovým zajištěním mise významně pomohlo Švédsko. „Vzdušné síly Švédska nám ve velice krátké době nejen navýšily skladové zásoby náhradních dílů a pozemního technického vybavení k nasazení čtyř letounů, ale také se podílely na letecké přepravě potřebného materiálu,“ konstatoval šéf pozemního personálu Jan Ďucha.

  Na Island tak podle něj putovalo strategickými transportními letouny C-17 během dvou letů na 50 tun logistického materiálu včetně náhradních dílů na letouny. Zhruba 70 českých vojáků včetně pilotů a pozemního personálu přiletělo na ostrov minulý týden.

  České vzdušné síly nyní budou držet nepřetržitou pohotovost ve dvou zemích najednou. Podobně jako v letech 2009 a 2012, kdy letci chránili vždy po několik měsíců vzdušný prostor nad trojicí pobaltských republik - Litvou, Lotyšskem a Estonskem a pak loni rovněž na Islandu. Na ochranu domácího vzdušného prostoru zůstává v Česku devět letounů Gripen.

  inc natoaktual.cz

  Barista i záchranář u kanónu

  Říjen 2019

  Poprvé v historii nechala armáda záložáky pálit z kanónů ostrými

  Dny NATO v Ostravě

  Září 2019

  Dny NATO navštívilo 220 tisíc lidí, ukázaly i nové vrtulníky pro armádu.

  Továrna na instruktory

  Červenec 2019

  Britský poradní tým s pomocí Čechů vyškolil už přes 9 500 vojenských instruktorů.

  Mraky prachu, vedro a léčky

  Červen 2019

  Jak vypadá příprava českých vojáků na misi v africkém Mali.

  Partneři portálu

  NATO PDD iDnes.cz Newton Media