Nový Gripen E poprvé úspěšně odpálil střelu Meteor za hranicí viditelnosti

Vydáno 05.09.2022
Společnost Saab oznámila, že ze svého nového letounu Gripen E poprvé úspěšně otestovala odpal vyspělé řízené střely vzduch-vzduch Meteor s dosahem za hranicí přímé viditelnosti (Beyond Visual Range Air-to-Air Missile - BVRAAM). Úspěšná zkouška je podle firmy milníkem v další integraci výzbroje pro novou generaci letounu.  

Letoun Gripen E vyzbrojený střelami Meteor | foto: Saab

Úspěšný odpal byl proveden ve výšce přibližně 16 500 stop (zhruba 5000 metrů) nad střelnicí Vidsel na severu Švédska.

„Jsme velmi rádi, že se nám podařilo zdařile dokončit první zkušební střelby raket Meteor z letounu Gripen E. Je to významný milník jak pro tento program, tak pro společnost Saab. Výsledky ukazují, že schopnost letounu Gripen integrovat výzbroj od různých

výrobců je na absolutní špičce,“ uvedl v tiskové zprávě Mikael Olsson, vedoucí letových zkoušek a ověřování u společnosti Saab.

Řízená střela vzduch-vzduch Meteor od výrobce MBDA je určena pro využití k útokům na širokou škálu cílů, od stíhacích letounů po malé bezpilotní prostředky až po střely s plochou dráhou letu, a to na vzdálenost přes 120 kilometrů.

„Tyto ostré střelby potvrzují naši schopnost rychle integrovat nejmodernější zbraňové systémy na Gripen E,“ konstatoval viceprezident MBDA Jim Price.

Saab byl vůbec prvním výrobcem, který střely Meteor v minulosti na své letouny integroval. První střelby z letounu předchozích generace Gripen C proběhly již v roce 2013 a na letouny Gripen švédských Vzdušných sil byly integrovány v roce 2016 v rámci modernizace.

Novou generaci stíhacího stroje Gripen si objednalo domácí Švédsko (zatím 60 kusů) a Brazílie (36 strojů), která první stroje už zařazuje do výzbroje.

Výrobce nabízí letouny i České republice, která si dosud pronajímá 14 strojů Gripen předchozí generace. Česká vláda v červenci ale rozhodla, že začne vyjednávat s USA o pořízení letounů páté generace F-35.

Gripen E se poprvé v Česku představí během na nadcházejících Dnů NATO v Ostravě 17. a 18. září.

inc natoaktual.cz