natoaktual.cz

Summit NATO 2024

Speciální příloha
k summitu ve Washingtonu

 • natoaktual.cz
 • Zpravodajství
 • Informační centrum o NATO
 • nato.idnes.cz

 • Stíhačky, ponorky i rakety. Ruské základny lze zkoumat ve vysokém rozlišení

  19. dubna 2022  19:08
  Mapové aplikace Google už po několik týdnů využívají neobvykle podrobné satelitní snímky ruských vojenských základen. Lze v nich velmi detailně procházet i dříve velmi mlhavé oblasti jako například námořní a ponorkovou základnu Severomorsk nebo letecké základny v militarizované ruské exklávy Kaliningradu.  

  Snímek ruské letecké základny v kaliningradské oblasti | foto: Google Earth

  Ukrajinské ozbrojené síly informovaly o údajných změnách v mapách Google v pondělí. Technologický gigant ale zprávu vzápětí popřel s tím, že žádné zásahy neprovedl

  „Neprovedli jsme žádné změny v rozostření na našich satelitních snímcích z Ruska,“ uvedla společnost Google na twitteru.

  Google některé potenciálně citlivé oblasti, jakou jsou ty vojenské, na svých mapách skutečně rozmazává. Satelitní snímky vojenských objektů bývají pro běžné uživatele zobrazené v nižší kvalitě. Například leteckou základnu francouzského letectva 705 najdete velmi nezřetelnou.

  Na druhé straně ale existuje nepřeberné množství vojenských zón, které jsou v mapových podkladech ze satelitních snímků běžně veřejně viditelné. Od největší evropské americké letecké základny Ramstein až po proslavenou „oblast 51“ v Nevadě.

  Informaci o zpřístupnění ruské vojenské infrastruktury v mapových podkladech rozšířil v pondělí brzy ráno twitterový účet napojený na ukrajinské ozbrojené síly @ArmedForcesUkr s odkazem na sérií snímků ruských vojenských zařízení.

  „Na snímcích si tak můžete prohlédnout ruskou letadlovou loď Admirál Kuzněcov, sklad jaderných zbraní poblíž Murmansku či ponorky na Kamčatce,“ uvádí se ve zprávě s tím, že snímky jsou s rozlišením asi 0,5 metru na pixel.

  Záběry ovšem nemusí být aktuální., jak se lze přesvědčit vždy v levém dolním rohu vyhledané lokality. Google Earth totiž své mapy skládá ze snímků z různých časových období.

  Americký technologický server The Verge v reakci poznamenal, že tyto snímky byly dostupné již nějakou dobu před ruskou invazí na Ukrajinu.

  inc natoaktual.cz

  Barista i záchranář u kanónu

  Říjen 2019

  Poprvé v historii nechala armáda záložáky pálit z kanónů ostrými

  Dny NATO v Ostravě

  Září 2019

  Dny NATO navštívilo 220 tisíc lidí, ukázaly i nové vrtulníky pro armádu.

  Továrna na instruktory

  Červenec 2019

  Britský poradní tým s pomocí Čechů vyškolil už přes 9 500 vojenských instruktorů.

  Mraky prachu, vedro a léčky

  Červen 2019

  Jak vypadá příprava českých vojáků na misi v africkém Mali.

  Partneři portálu

  NATO PDD iDnes.cz Newton Media