natoaktual.cz

Summit NATO 2023

Speciální příloha
k summitu ve Vilniusu

 • natoaktual.cz
 • Zpravodajství
 • Informační centrum o NATO
 • nato.idnes.cz

 • Britská fregata stínovala plavbu dvou ruských ponorek Severním mořem

  25. července 2022  10:53
  Protiponorková fregata britského námořnictva HMS Portland po několik dnů sledovala pohyb dvou ruských ponorek mířících z arktických vod na jih podél pobřeží Norska. Informovalo o tom britské velení s tím, že ruská plavidla směřovala do Petrohradu na oslavy Dne námořnictva.  

  Britská fregata Portland sleduje ruskou jadernou ponorku K-560 Severodvinsk | foto: @RoyalNavy

  „Šlo o dvě podmořská plavidla ruské Severní flotily - jednu z nejmodernějších a nejutajovanějších jaderných ponorek K-560 Severodvinsk třídy Jaseň s řízenými střelami a útočnou ponorku K-157 Vepr třídy Akula I.

  Ponorku Severodvinsk ruské námořnictvo loni na podzim použilo k testovacímu odpalu hypersonické rakety Zirkon, která má podle Moskvy dosahovat až osminásobku rychlosti zvuku.

  Britská fregata HMS Portland zachytila obě ruské ponorky severozápadně od norského přístavního města Bergen, kde se vynořily na hladinu. Britské námořnictvo ruská plavidla sledovalo od 16. do 19. července. Pro sledování Britové využili rovněž palubní vrtulník Merlin, vybavený špičkovými senzory.

  Nyní zveřejnili i pár fotografií ze sledovací mise.

  Britská fregata Portland sleduje ruskou jadernou útočnou ponorku K-157 Vepr

  Britská protiponorková fregata HMS Portland u norského pobřeží

  „Na sledování ponorek s HMS Portland úzce spolupracoval také jeden z nových dálkových námořních hlídkových letounů P-8 Poseidon,“ uvedlo v oficiální zprávě velení britského námořnictva. Sledování jejich plavby poté převzalo Dánsko a pobaltské země.

  Zajímavosti je, že se britská fregata u pobřeží Norska právě vracela ze spojeneckého cvičení Dynamic Mongoose, zaměřeného právě na ponorkový lov.

  Šlo o největší test protiponorkových sil NATO v severním Atlantiku za poslední roky a zapojilo se do něj 11 spojeneckých hladinových plavidel a 16 protiponorkových letounů.

  Obě ruské ponorky mířily ze základen na poloostrově Kola přes Barentsovo a Norské moře do Petrohradu, kde se mají poslední červencovou neděli účastnit tradiční přehlídky k oslavám Dne ruského námořnictva.

  Očekává se, že se poté obě ponorky vydají na cestu zpět.

  V Rusku je Den námořnictva národním svátkem. Po řece Něvě proplouvá před zraky diváků městem pečlivě seřazený konvoj bojových plavidel i ponorek. Podobně pak ve vzduchu přelétají formace prakticky všech typů letounů a vrtulníků ruského námořnictva.

  Jde o dědictví z dob Sovětského svazu.

  Poprvé se svátek slavil v roce 1939. Datum bylo zvoleno v souvislosti s námořní bitvou u Gangutu. Ta se odehrála 7. srpna 1714 během Severní války u poloostrova Hanko, nedaleko dnešního stejnojmenného města ve Finsku, mezi švédským námořnictvem a ruským námořnictvem. Šlo o první důležité vítězství ruského loďstva v jeho historii.

  inc natoaktual.cz

  Barista i záchranář u kanónu

  Říjen 2019

  Poprvé v historii nechala armáda záložáky pálit z kanónů ostrými

  Dny NATO v Ostravě

  Září 2019

  Dny NATO navštívilo 220 tisíc lidí, ukázaly i nové vrtulníky pro armádu.

  Továrna na instruktory

  Červenec 2019

  Britský poradní tým s pomocí Čechů vyškolil už přes 9 500 vojenských instruktorů.

  Mraky prachu, vedro a léčky

  Červen 2019

  Jak vypadá příprava českých vojáků na misi v africkém Mali.

  Partneři portálu

  NATO PDD iDnes.cz Newton Media