Francouzský generál se ujímá velení v NATO, poprvé v historii

Vydáno 09.09.2009
Francouzský generál Stéphane Abrial dnes převezme velení nad strategickým velitelstvím NATO pro transformaci, které sídlí v americkém Norfolku. Nejvyšší vojenské posty v Alianci přitom doposud zastávali výlučně Američané.  

Generál Abrial, dosavadní velitel francouzských vzdušných sil, je prvním Francouzem a zároveň neameričanem na tak důležité pozici.

Slavnostní ceremoniál uvedení do funkce se odpoledne uskuteční na palubě letadlové lodi USS Dwight D. Eisenhower přímo v Norfolku.

Obsazení vysokého postu francouzským zástupcem souvisí s letošním návratem Francie do vojenských struktur Aliance. O odchodu Francie z vojenské složky NATO rozhodl v roce 1966 tehdejší prezident Charles de Gaulle. Tehdy se také sídlo NATO přesunulo z francouzského Fontainebleau do Bruselu.

Francie vystoupila z vojenského velení Aliance s cílem posílit svou vojenskou nezávislost na USA. Následující vlády pak de Gaullovo rozhodnutí respektovaly. Francie se tak nepodílela na vojenském rozhodování NATO.

Velitelství pro transformaci - SACT

Strategické velitelství NATO pro transformaci (SACT - Supreme Allied Command Transformation) sídlí v Norfolku v americkém státě Virginia a spolu s vrchním velitelstvím sil NATO v Evropě tvoří nejvyšší velitelské struktury Aliance.

Velitele doposud výlučně jmenoval americký prezident s posvěcením amerického Senátu a Severoatlantické rady. V krátké historii tak byli veliteli pouze američtí generálové. Naposledy generál námořní pěchoty James N. Mattis, který bude v Norfolku nadále řídit americké velitelství společných sil, jež bylo s tímto vysokým postem spojeno. Velitelství zodpovídá za změny ve velitelských strukturách Aliance, přípravu expedičních jednotek, zvyšování vojenských schopností, sladění vojenské spolupráce mezi jednotlivými členskými státy a zavádění nových doktrín a vybavení.

inc natoaktual.cz