natoaktual.cz

SPECIÁL: Útok na Ukrajinu

Zpravodajský souhrn
k ruské invazi na Ukrajinu

 • natoaktual.cz
 • Zpravodajství
 • Informační centrum o NATO
 • nato.idnes.cz

 • Do extrémního závodu napříč Jeseníky se možná vrátí jeho „fantomové“

  19. prosince 2012  9:20
  Bude to už podevatenácté, co se dvě desítky armádních týmů vydají napříč Jeseníky, aby i přes zranění či totální vyčerpání bojovali o pomyslný titul králů v zimním přežití. A extrémní závod Winter Survival, při kterém musejí účastníci urazit divokou horskou krajinou až stovku kilometrů s veškerou výbavou na zádech, bude tradičně tvrdý.  

  Extrémní závod napříč Jeseníky Winter Survival | foto: Lubomír Světničkanatoaktual.cz

  Armáda už nyní dokončuje přípravy na další ročník extrémního závodu, který odstartuje pod nejvyšším jesenickým vrcholem Pradědem na konci ledna. Mezinárodního klání, které nemá jinde obdoby, se zúčastní šedesát českých a zahraničních vojáků z Belgie, Německa, Polska a Slovenska.

  "Tříčlenné vojenské týmy budou muset během čtyř dnů urazit přes sto kilometrů napříč divokou horskou přírodou, zdolávat skály, překonávat říční rokle, zachraňovat zraněné nebo střílet ze zbraní a plnit řadu záludných úkolů. Dvě noci stráví venku ve sněhu. Veškerou výbavu pro přežití včetně jídla a pití si přitom nesou závodníci na zádech," popsal Pavel Pazdera z Univerzity obrany v Brně, která závod pořádá.

  Letošní ročník bude mít podle něj velmi vysokou obtížnost. Loňský ročník například dokončila jen necelá polovina týmů. Zranění či psychické a fyzické vyčerpání jsou pak nejčastější důvody, proč takové množství týmů závod nedokončí.

  A pak je tu nevyzpytatelné horské počasí. Dvoumetrové závěje, nebezpečí lavin, krutý mráz i ledové vichřice. To vše už závodníci v uplynulých ročnících prožili.

  Králové chtějí zpět

  Právě kvůli těžkým podmínkám jde o opravdový extrém. Tvrdí to i "fantomové" celé devatenáctileté historie závodu, rakouští vojáci ze školy horských vůdců a záchranářů v Saalfedenu. Těm se podařilo závod vyhrát čtyřikrát po sobě v letech 2004 až 2007. Ačkoliv vždy všemi nástrahami propluli, pokaždé tvrdili, že nic tak náročného v životě neabsolvovali. Na posledních ročnících ale chyběli.

  Organizátoři nyní věří, že se rakouští horalé po letech na startu znovu objeví. "Už několikrát se s námi telefonicky spojili a vyžádali si informace s tím, že by se chtěli vrátit. Jde o naprostou špičku," uvedl Pazdera.

  Dodnes mají účastníci závodu i organizátoři v paměti některé speciality, kterými Rakušané převyšovali ostatní. Například když se týmy brodily v hlubokém lese hodiny po pás sněhem kvůli všudypřítomným balvanům s lyžemi přes rameno, horalé ani na okamžik nezaváhali. Připnuli lyže a příkrým svahem z hřebene do údolí se pustili elegantním slalomem mezi kmeny a balvany, aby všem ostatním ujeli.

  "Máme výhodu, že nás dovednosti pro takový závod živí, je to naše práce," konstatoval tehdy šéf rakouského týmu Christian Jud. Patří mezi horské vůdce, kteří v armádní škole v rakouském Saalfeldenu připravují vojáky Bundesheeru (rakouské armédy) na horské podmínky.

  Alpské výcvikové středisko slouží pro pěší jednotky a specializuje se na výcvik lyžování, alpinismu, horolezectví i na dovednosti, jak přežít v přírodě. Experti zde cvičí i piloty vrtulníků a záchranáře. Ve středisku, které slouží potřebám armády od roku 1964, neškolí jen rakouské vojáky.

  Pro pobyt ve vysokohorských podmínkách zde vycvičili tisícovku specialistů z jiných států, od vojáků z Jordánska přes Švédy až po Američany a náročnou přípravou tam kdysi prošli i elitní čeští bojovníci z 601. skupiny speciálních sil před protiteroristickou misí v Afghánistánu.

  Rakouští instruktoři často sbírají zkušenosti i při expedicích do Himalájí, na Kavkaz, Jižní Ameriky nebo Pamíru, které jim částečně hradí rakouská armáda.

  Podobná soutěž jako Winter Survival v Jeseníkách ale podle Juda nikde jinde neexistuje. "Tak dlouhý závod, v takovém rozsahu a co do komplexnosti disciplín neznám." V Rakousku se pravidelně účastní dvoudenního závodu Edelweiss Raid, při kterém osmičlenné skupiny vojáků soutěží mezi sebou vysoko v horách, bivakují na skalách a plní taktické úkoly včetně přepadů.

  inc natoaktual.cz

  Barista i záchranář u kanónu

  Říjen 2019

  Poprvé v historii nechala armáda záložáky pálit z kanónů ostrými

  Dny NATO v Ostravě

  Září 2019

  Dny NATO navštívilo 220 tisíc lidí, ukázaly i nové vrtulníky pro armádu.

  Továrna na instruktory

  Červenec 2019

  Britský poradní tým s pomocí Čechů vyškolil už přes 9 500 vojenských instruktorů.

  Mraky prachu, vedro a léčky

  Červen 2019

  Jak vypadá příprava českých vojáků na misi v africkém Mali.

  Partneři portálu

  NATO PDD iDnes.cz Newton Media

  Cookies (seznam)