Extrémní závod napříč Jeseníky odrovnal polovinu týmů

1. února 2012  0:01
Z extrémního armádního závodu napříč Jeseníky odstoupilo po první části královské dvoudenní etapy hned osm družstev. Na vyčerpávající cestě trápí závodníky krutý mráz.  
Extrémní závod napříč Jeseníky Winter Survival | foto: Lubomír Světničkanatoaktual.cz

Extrémní soutěž v Jeseníkách prověřila účastníky hned první noc, kterou strávili venku na Videlském sedle ve dvacetistupňovém mrazu. "Máme výborné spacáky, na takové podmínky jsme připravení," řekl jeden ze závodníků na startu druhé etapy.

Ta je právem považována za královskou, protože během dvoudenního putování divokou horskou krajinou musí závodníci urazit přes 60 kilometrů s veškerou výbavou na zádech a splnit řadu náročných úkolů. Pokud zabloudí, musí absolvovat mnoho kilometrů navíc.

A právě první část této etapy vyřadila hned polovinu soutěžních týmů. "Bylo to z vyčerpání, kvůli zraněním i technickým problémům. Letošní ročník byl prostě nad jejich síly," konstatoval mluvčí závodu Pavel Pazdera z Univerzity obrany v Brně, která soutěž každoročně pořádá.

V závodě tak pokračuje jen 9 družstev. I noc z úterka na středu stráví vojáci v záhrabech ve sněhu. V Jeseníkách leží přes dva metry sněhu. Teplota přes noc pravidelně padá pod dvacet stupňů pod nulou.

Na cestě zdolávají závodníci skály a rokle, zvládají příkré sjezdy i strmá stoupání, většinou po pás ve sněhu. Během úterý museli překonat ledopád nebo patnáctimetrový skalní převis a na lanech vytáhnout na vrchol skály i svou výstroj. Každý závodník s sebou na zádech nese průměrně dvacet kilogramů.

A právě těžké batohy buď někteří nedokázali vytáhnout vůbec, nebo po časovém limitu. "Šli jsme na to špatně. Mysleli jsme, že skálu zdoláme přímo s výstrojí na zádech, ale nevyšlo to. Nestihli jsme časový limit, takže nedostaneme žádné body a budeme to muset nahnat někde jinde," řekl Tomáš Funfálek z Fakulty tělesné výchovy a sportu v Praze.

Ve středu na týmy čeká dalších minimálně třicet kilometrů a na trase například i dráha bojovníka, která prověří jejich bojové dovednosti.

Loňský závod vyhrálo družstvo ze 73. tankového praporu z Přáslavic. Klání dokončilo pouze patnáct z dvaceti družstev. Rok předtím ze závodu kvůli zraněním nebo vyčerpání odstoupila polovina týmů.

inc natoaktual.cz

Dny NATO v Ostravě

Září 2018

Výroční Dny NATO v Ostravě letos vidělo 220 tisíc návštěvníků.

Yankee od mariňáků

Září 2018

Premiéra amerického UH-1Y Venom, jednoho z kandidátů na přezbrojení českých vrtulníků.

Cvičení Sky Avenger

Červen 2018

Jak doplňují palivo americké stíhačky nad Českem z létajícího tankeru.

Army test u výsadkářů

Červen 2018

Pět disciplin dokonale prověří, zda by vaše fyzička stačila na přijetí do armády.