Experti na Rusko učí mladé talenty vše o kremelském zákulisí

Vydáno 16.07.2012
Domácí i zahraniční odborníci z praxe, zajímavé přednášky, interaktivní workshopy, a hlavně nové kontakty na lidi s podobnými zájmy – to vše nabídla dvacítce studentů letní škola bezpečnostních studií, která se v uplynulém týdnu konala v malebné Telči.  

Letní škola PSSI v Telči | foto: PSSI

Hlavním tématem akce, kterou již po osmé organizovala česká nevládní organizace Prague Security Studies Institute (PSSI), bylo v letošním roce "Rusko na vzestupu".

Účastníci z řad vybraných studentů mezinárodních vztahů a bezpečnostních studií se mohli během série přednášek, diskuzí a simulací dozvědět užitečné informace o zákulisních bojích o moc v Kremlu, obtížích reformy ruské armády, ruské energetické a zahraniční politice nebo o zájmech Moskvy na Blízkém východě.

"Velmi se mi líbí systém, jakým je program strukturován – ráno přednášky, odpoledne workshopy," pochvaloval si harmonogram Dušan Fischer ze Slovenska. 

Workshopy, při nichž se studenti vžijí do role zahraničních diplomatů a vyjednávají s čínskými či americkými kolegy, nejen přiblíží probíranou problematiku z různých úhlů pohledu, ale také donutí samostatně přemýšlet, argumentovat a aktivně komunikovat.

Fischer pracuje jako projektový manažer think tanku CENAA, který organizuje vlastní letní školy v Liptovském Mikuláši a na Ukrajině. Hlavní přínos podobných podniků spatřuje v možnosti seznámit se v neformálním prostředí s dalšími nadšenci, které zajímá bezpečnostní problematika a s nimiž by mohl třeba začít spolupracovat na dalších projektech.

O škrtech i o zajetí

Ze stejného důvodu vážila cestu na Vysočinu také většina ostatních účastníků. Podle programového ředitele PSSI Petra Langa přijeli hlavně ze střední a jihovýchodní Evropy. Kontakty, které zde získají, se jim s velkou pravděpodobností budou ještě hodit.

Poznatky o Rusku a také o Severoatlantické alianci letos do Telče přijelo předat pět zahraničních a pět domácích expertů. Mladí účastníci tak mají vcelku unikátní příležitost v krátké době a ve zhuštěné formě načerpat znalosti od řady lidí s bohatými zkušenostmi z reálného světa diplomacie, mezinárodních organizací i válečných konfliktů.

Místo suché teorie a ležení v knihách se třeba od bývalého náměstka generálního tajemníka NATO Jiřího Šedivého mohli dozvědět víc o snahách Aliance vyrovnat se škrty v obranných rozpočtech sdílením a společnými nákupy vojenské výzbroje. Plukovník Armády ČR Jaroslav Kulíšek zase barvitě popsal zážitky ze zajetí během své pozorovatelské mise v Gruzii či výzvy spojené s profesionalizací ozbrojených sil.

Willem Roekens z Katolické univerzity v Leuvenu za nejpřínosnější a nejzajímavější považuje prezentaci Andrewa Monaghana z Obranné univerzity NATO v Římě, která se podrobně věnovala vnitropolitickému vývoji v Rusku. "Bylo to velmi profesionální a prakticky orientované. Vždy ukázal fotku a k ní přidal klíčové informace: kdo je kdo v Kremlu, na koho se v budoucnu zaměřit, k jaké názorové skupině kdo patří a tak dále," řekl Roekens. Letní škola v Telči je podle něj ze třech podobných podniků, které zatím absolvoval, jednoznačně nejlepší.

Václav Trejbal natoaktual.cz