Experti: Volby v Iráku byly událostmi roku

Vydáno 30.12.2005
Hned dvoje volby a referendum o ústavě v Iráku označují experti za nejdůležitější události uplynulého roku v bezpečnostní oblasti. Průběh voleb ukázal, že Iráčané chtějí stabilní zemi, shodují se politologové.  

SOUHRN UDÁLOSTÍ ROKU 2005 ČTĚTE ZDE

První irácké volby v lednu a druhé v prosinci i přes početné útoky ozbrojenců během hlasování podle politologů jasně ukazují, že Irák si přeje klid a stabilitu.

"Volby prokázaly, že většina Iráčanů má zájem o co možná nejrychlejší stabilizaci země. Obyvatelé si uvědomují, že politické řešení stávajících problémů v Iráku je mnohem štastnější, než ozbrojená opozice," řekl politolog Petr Suchý z Fakulty sociálních studií Masarykovy univerzity v Brně.

Za zásadní s ohledem na další vývoj v celé oblasti považuje irácké volby i politolog Břetislav Dančák z Mezinárodního politologického ústavu. "Výsledky budou klíčové pro další vývoj země," konstatoval Dančák s tím, že situace v Iráku v nejbližších měsících jasně ovlivní další setrvání amerických a koaličních jednotek v zemi.

Mezi nejvýznamnější události končícího roku 2005 politologové řadí i červencové teroristické útoky v Londýně. V britské metropoli tehdy přišlo v rozmezí čtrnácti dnů o život 56 lidí.

"Teroristické útoky na Londýn ukázaly, že skupiny ozbrojenců jsou schopny zasáhnout i evropské země. Britská politická reprezentace ani veřejnost se ale nenechaly zastrašit," uvedl Suchý.

Reforma OSN skončila fiaskem
Událostí, která bude ovlivňovat světové bezpečnostní prostředí ještě řadu let, je ztroskotání snah na zreformování OSN. Když v březnu generální tajemník Kofi Annan plán reformy představil, avizoval, že půjde o největší reformu Organizace spojených národů od jejího vzniku v roce 1945.

Zásadní změny měly být odrazem stále sílící kritiky, že OSN nedokáže čelit problémům současného světa. "Snahy o reformu mezinárodní organizace, která má nálepku neschopné instituce, skončily fiaskem. To může ovlivnit její další fungování," uvedl Dančák.

Ten upozorňuje i na únorovou cestu amerického prezidenta George Bushe po Evropě, během které se Bush vůbec poprvé setkal s představiteli Evropské unie. "Jde o historický krok, který dokazuje, že Spojené státy Evropskou unii respektují," konstatoval Dančák.

Problém se ukrývá v Íránu
Za důležitou považují politologové i stažení části židovských osadníků z okupovaných území v pásmu Gazy. "Jde o zásadní postup směrem k urovnání vztahů mezi arabským světem a Izraelem," míní Dančák.

Problémem, který jistě ovlivní i nadcházející rok, představuje podle expertů íránský jaderný program.

"Evropa a Spojené státy mají odlišné názory na řešení situace v Íránu. Američané nechali iniciativu takzvané velké trojce - Německu, Francii a Británii, které se ale nepodařilo dosáhnout žádných hmatatelných výsledků," podotkl Dančák.

inc natoaktual.cz