Experti: Saddámův trest je spravedlivý

Vydáno 07.11.2006
V Bagdádu začíná další soudní proces s bývalým iráckým diktátorem Saddámem Husajnem. Soud přezkoumá Husajnův podíl na vyhlazení až 180 tisíc Kurdů. Za masakr 150 šíitských obyvatel v Dudžailu už byl Husajn odsouzen k smrti oběšením. Saddámův trest je spravedlivý, shodují se experti.  

Vladimír Nálevka, historik z Univerzity Karlovy v Praze a člen České euroatlantické rady
Z pohledu evropského práva i současné situace v Iráku by asi bylo lepší zvolit pro Saddáma doživotní trest. Pro Sunnity se totiž může stát mučedníkem. Tvrdý trest jest však zcela na místě. Zlo v každé podobě musí být potrestáno. Jakákoliv shovívavost by mohla otevřít stavidla k další xenofobii.

Břetislav Dančák, politolog z Mezinárodního politologického ústavu
Pokud má vzniknout demokratický Irák, je nutné aby v demokratizačním procesu bylo důsledně uplatňováno právo. Je dobře, že proces probíhá přímo v Iráku a je dobře, že je právo důsledně uplatňováno i na bývalého diktátora.

Otázkou zůstává, jestli trest smrti vzhledem k současné bezpečnostní situaci v Iráku, nepovede k dalšímu násilí a jestli se Saddám Husajn nestane pro některé mučedníkem. Možná by bylo výhodnější zvolit doživotní vězení.

Petr Suchý, politolog z Fakulty sociálních studií Masarykovy univerzity v Brně
Trest, který Saddám Husajn dostal za zločiny, kterých se dopustil, je naprosto adekvátní. Provedení rozsudku smrti, myslím, nebude mít na situaci v Iráku tak výrazný vliv, jak mu někteří přisuzují.

Naopak může potvrdit, že se Irák už nikdy nevrátí před rok 2003. Má-li být Saddám pro někoho hrdinou a idolem, bude jím po smrti i v doživotní vězeňské cele.

inc natoaktual.cz