Expert: Bush nepřijel dělat nátlak kvůli radaru

Vydáno 06.06.2007
Americký prezident George Bush nepřijel do Česka přesvědčovat veřejnost o nutnosti radarové základny. Bush jen potvrdil, že české aktivity na mezinárodním poli jsou ceněny, říká v rozhovoru politolog a odborník na protiraketové systémy Petr Suchý z Masarykovy univerzity v Brně.  

Je Bushova cesta do Česka důkazem toho, jaký význam Američané protiraketové obraně přikládají? Velká část rozhovorů během jeho návštěvy se týkala právě umístění radarové základny v Brdech...
Samozřejmě je možné protiraketovou obranu a umístění jednoho z jejích prvků na našem území označit za téma, které jednáním dominovalo. Jak je ale vidět snahou bylo spíše tuto záležitost debatovat, než vyvíjet nátlak v jakékoliv formě.

Současně je ale třeba poznamenat, že protiraketová obrana nepředstavovala jedinou projednávanou otázku. Dokládá to i projev prezidenta Bushe přednesený na konferenci Democracy and Security. Zaměřoval se na otázku svobody a lidských práv. Řekl bych, že svým obsahem a významem zcela přesahoval jakékoliv partikulární otázky americko-českých vztahů.

Může návštěva amerického prezidenta nějak pomoci přesvědčit českou veřejnost, nebo jde jen o symbolické vyjádření toho, že Spojené státy po nás něco chtějí?
Přesvědčovací efekt považuji za poměrně marginální a v tomto je třeba i prezidenta Bushe pokládat za realistu. Snahou bylo napomoci posílení spojeneckých vazeb obecně a přesvědčit českou společnost o tom, že aktivity, jež Česká republika v mezinárodní politice vyvíjí, jsou ceněny.

Opozice včetně šéfa ČSSD Paroubka je od počátku proti výstavbě americké protiraketové základny na území Česka. Bush se s předsedou sociálních demokratů setkal, ale nezdá se, že by ho přesvědčil...
ČSSD je proti umístění radaru zejména od doby, kdy se ocitla v opozici a kdy jí takový postoj zajišťuje jistý nárůst voličské podpory. Neřekl bych, že Bush měl v úmyslu předsedu ČSSD Paroubka nějak přesvědčovat. Nakonec to potvrzují i Paroubkova vyjádření.

Mnozí experti očekávali, že se Bush v souvislosti se základnou razantněji zastane Česka a Polska před výhrůžkami Ruska. Bush si ale zřejmě nechá hlavní argumenty a uklidňování ruského prezidenta Putina na zasedání G8, kde se s "Vladimirem", jak říká, setká...
Ano, očekávali. Osobně se ale domnívám, že Bush si toto skutečně schovává až na jednání G8. Doufám, že Putinovi bude vyslán dostatečně silný signál o tom, že snahy Ruska vytvářet si ze středoevropského prostoru novou sféru vlivu nemají šanci na úspěch a budou pro Rusko kontraproduktivní.

Do rozhovorů o protiraketové obraně se několikrát nepřímo vmísila i debata o možném zrušení vízové povinnosti. Bush i premiér Topolánek ale konstatovali, že tyto záležitosti nelze spojovat. Nemyslíte, že by odpůrce radaru právě takový "malý americký dárek" přesvědčil o opaku? Možná čekali, že americký prezident přijede a prohlásí: dovolte nám radar a můžete k nám cestovat, kdy chcete!
Ne, nemyslím si to. Opravdu není vhodné tyto dvě záležitosti spojovat a jejich realizaci vzájemně podmiňovat. Navíc, osoby, které nejsou otevřeny relevantním faktům a svoje odmítavé postoje zakládají převážně na emocích, triviálních a klamavých argumentech, by takový obchod stěží přesvědčil. Spíše by se jejich postoj dále zradikalizoval.

Lubomír Světnička natoaktual.cz