Evropská komise kritizuje tendr na transportéry

Vydáno 01.11.2006
Evropská komise kritizuje způsob, jakým Česká republika postupovala při nákupu obrněných transportérů pro armádu. Na největší zakázku armády v historii mělo ministerstvo obrany podle komise vypsat otevřenou veřejnou soutěž. Za dvě stovky obrněnců zaplatí armáda 23,6 miliardy korun.  

Tendr na dodávku transportérů vyhrálo rakouské konsorcium Steyer-Daimler-Puch, které dostalo přednost přes finskou společností Patria. - více zde

Patrie podala v srpnu na ministerstvo obrany žalobu. Požaduje, aby soud označil smlouvu se Steyrem za neplatnou, protože ministerstvo obrany prý nedalo všem zájemcům o kontrakt stejnou šanci.

Právě Patria podala i stížnost Evropské komisi. "Naše přesvědčení, že tendr neproběhl šťastným způsobem, potvrzuje i reakce Evropské komise na naši stížnost, kterou jsme k ní podali. Argumentace, kterou nám Evropská komise poskytla, je natolik podstatná, že ji použijeme ve všech dalších právních krocích," řekl podle Českého rozhlasu 1 mluvčí Patrie Filip Rybín.

Ministerstvo obrany totiž označilo kontrakt na dodávku transportérů za strategický a oslovilo jen předem vybrané uchazeče.

Kritika Evropské komise se podle České rozhlasu týká skutečnosti, že stížnostmi Patrie se odmítl zabývat Úřad pro ochranu hospodářské soutěže. Úřad zakázku stejně jako ministerstvo obrany označil za strategickou. 

"Řízení u Evropské komise proti porušené soutěžního práva zatím ani nezačalo a podle našich informací Evropská komise o tomto tématu bude jednat koncem roku," uvedl mluvčí ministerstva obrany Andrej Čírtek.

Podle něj by mediální zástupci Patrie měli "seriózně uvést, zda jsou argumenty, které uvádějí, oficiálním stanoviskem Evropské komise, či nikoliv".

Ministerstvo obrany se hájí, že výběrové řízení bylo zcela v pořádku. Kontrakt se společností Steyer podepsal bývalý ministr obrany Karel Kühnl (US-DEU) zhruba týden po parlamentních volbách.

"Při nákupu transportérů šlo o strategický zbrojní materiál, na což pamatuje i evropská legislativa," konstatoval Čírtek.

První transportéry by armáda měla dostat už příští rok, kdy začnou nahrazovat zastaralé OT-64. Staré transportéry slouží od druhé poloviny šedesátých let. Armáda jich vlastní několik stovek, drtivá většina z nich ale už nefunguje.

Smlouva se týká 199 nových vozů, na dalších 35 dostane vojsko předkupní právo. Uvedená cena zahrnuje všech 234 obrněnců. První třicítku strojů by armáda chtěla mít do roku 2007.

Dodávka potrvá čtyři až pět let, vojáci by tak měli dostat všechny transportéry nejpozději v roce 2012. V plánu je pět základních verzí, na které se budou montovat různé nástavby. Novými transportéry má být vybavena hlavně 4. brigáda rychlého nasazení.

inc natoaktual.cz