natoaktual.cz

SPECIÁL: Summit NATO 2021

Vrcholná schůzka spojenců Aliance
14. června v Bruselu

 • natoaktual.cz
 • Zpravodajství
 • Informační centrum o NATO
 • nato.idnes.cz

 • Systém českého výrobce patří mezi nejlepší technologické inovace pro NATO

  9. října 2020  17:16
  Specializovaná agentura NATO vybrala osm nejlepších technologických inovací od výrobců z celého světa, které by v budoucnu mohly sloužit spojencům. Je mezi nimi i nový počítačový systém pro kontrolu a řízení letového provozu pardubické společnosti ERA, známé vývojem a výrobou pasivních sledovacích systémů.  

  Letový provoz. Ilustrační snímek | foto: Armáda ČR

  Pardubický výrobce uspěl v prestižní technologické výzvě, kterou agentura NCIA (NATO Communication and Information Agency) vyhlásila na jaře.

  Cílem je najít nejmodernější a přitom cenově dostupné nápady, technologie a řešení v oblasti zpracování radarových a senzorových dat pro využití při leteckých operacích NATO i civilním provozu.

  Agentura nyní zveřejnila osm nejlepších inovativních technologií, mezi kterými je i systém pro kontrolu a řízení letového ERIS pardubické společnosti ERA.

  „Jde o inovativní systém, který fúzuje přehledová data z jednotlivých senzorů a poskytuje jednotný obraz vzdušné a pozemní situace v zájmové oblasti. Jsme přesvědčeni, že systém je ideálním řešením pro zvýšení bezpečnosti provozu nejen ve vzduchu, ale také na pozemních plochách malých a středních letišť,“ uvedl obchodní ředitel Ondřej Chlost.

  Kromě pardubické firmy se do finále výzvy dostaly technologické novinky z Německa, Kanady, Polska a Turecka. Například systém pro detekci a identifikaci dronů, vylepšené radarové systémy nebo software pro včasné varování.

  „Byli jsme ohromeni kalibrem letošních příspěvků,“ konstatoval Peter Lenk z agentury NCIA. Osmička firem nyní bude 5. listopadu prezentovat své produkty širokému odbornému publiku v rámci virtuální technologické konference NITEC.

  Porota složená s expertů alianční agentury a zástupců amerického letectva pak vybere vítěze. Ten mimo jiné získá možnost ucházet se o případný kontrakt.

  Cena za radary je v pořádku, uvedl Metnar. Jedinou chybu odnesl úředník

  Pardubická ERA patří mezi světové lídry ve vývoji a dodávkách pasivních sledovacích systémů. Zařízení, které na rozdíl od klasického radaru nic nevysílají, ale samy elektromagnetické signály monitorují, dovedou odhalit a sledovat letadlo, plavidlo nebo pozemní cíl, aniž by byly samy odhaleny.

  V rámci NATO už ERA uspěla právě s pasivním „radarem“ Vera-NG. Dva komplety koupila Aliance v roce 2014.

  Nový počítačový systém ERIS pro řízení letového provozu a pohybů na letištních plochách na malých a středních letištích pak představuje cenově dostupnou alternativu pro vojenská regionální letiště a armádní operace velení a řízení na strategické i taktické úrovni.

  ERIS už přitom sbírá mezinárodní reference. Funguje například na letišti v Bratislavě a byl nainstalován na Šrí Lance, na Ukrajině a v autonomní oblasti Iráku Sulejmánii. Firma jej testuje také na letišti v Ostravě–Mošnově.

  inc natoaktual.cz

  Barista i záchranář u kanónu

  Říjen 2019

  Poprvé v historii nechala armáda záložáky pálit z kanónů ostrými

  Dny NATO v Ostravě

  Září 2019

  Dny NATO navštívilo 220 tisíc lidí, ukázaly i nové vrtulníky pro armádu.

  Továrna na instruktory

  Červenec 2019

  Britský poradní tým s pomocí Čechů vyškolil už přes 9 500 vojenských instruktorů.

  Mraky prachu, vedro a léčky

  Červen 2019

  Jak vypadá příprava českých vojáků na misi v africkém Mali.

  Partneři portálu

  NATO PDD iDnes.cz Newton Media