natoaktual.cz

SPECIÁL: Summit NATO 2021

Vrcholná schůzka spojenců Aliance
14. června v Bruselu

 • natoaktual.cz
 • Zpravodajství
 • Informační centrum o NATO
 • nato.idnes.cz

 • Do Iráku vyslala AWACSy nakonec Británie

  31. srpna 2005  15:18
  Letouny včasné výstrahy AWACS, používané pro střežení vzdušného prostoru, bylo potřeba použít i v Iráku během válečných operací před dvěma lety. "Tyto letadla má sice k dispozici NATO, ale když se aliance rozhodla do Iráku nejít, letěli jsme stejně, jen pod vlajkou RAF," říká Danny Hill ze základny britského letectva ve Waddingtonu.  

  Letouny AWACS se používají pro monitorování vzdušného prostoru v místech, kde hrozí nějaké nebezpečí. AWACS dokáže identifikovat letící objekt, zjistit odkud letí či komu patří a v případě nebezpečí upozornit další složky armády. Letadel AWACS existuje na celém světě necelých 70. Nejvíce jich mají USA (33), dále NATO (17), Velká Británie (7), Saudská Arábie (5) a Francie (4). Letouny AWACS, které patří NATO, mají svou základnu v německém Geilenkirchenu (http://www.e3a.nato.int).

  Britské AWACSy, jejichž základna je v anglickém Waddingtonu, jsou jak pod velením NATO, tak britského královského letectva RAF. "Létáme pod obojím velením, úkolují nás NATO i RAF," vysvětluje Danny Hill. Když bylo nutné vyslat AWACSy do války v Iráku k ochraně koaličních jednotek, kvůli nesouhlasu některých členů aliance tam letadla NATO odletět nemohla. "Situace se vyřešila tak, že jsme do Iráku letěli stejně, ale pod velením RAF, a nikoli NATO," vysvětluje Danny Hill. Britské AWACSy tak byly nakonec v Iráku nasazeny od února do června 2003. Před tím byly zapojeny například i do mise v Kosovu (1992-2001) či operace v Afghánistánu (2001-2003).
   
  Systém AWACS pochází ze 70.let minulého století, a i když byl neustále vylepšován, v posledních několika letech začaly USA i NATO se zásadní přestavbou těchto letadel. - více zde. "Pod názvem projekt EAGLE má tuto modernizaci v plánu i Británie, ale na přestavbu sedmi AWACSů britská armáda zatím nenašla v rozpočtu peníze," připouštějí piloti z Waddingtonu.

  Česká veřejnost měla možnost si letoun AWACS prohlédnout loni v září na Dni NATO v Ostravě, kam NATO jeden letoun zapůjčilo. - více zde.

  pet natoaktual.cz

  Barista i záchranář u kanónu

  Říjen 2019

  Poprvé v historii nechala armáda záložáky pálit z kanónů ostrými

  Dny NATO v Ostravě

  Září 2019

  Dny NATO navštívilo 220 tisíc lidí, ukázaly i nové vrtulníky pro armádu.

  Továrna na instruktory

  Červenec 2019

  Britský poradní tým s pomocí Čechů vyškolil už přes 9 500 vojenských instruktorů.

  Mraky prachu, vedro a léčky

  Červen 2019

  Jak vypadá příprava českých vojáků na misi v africkém Mali.

  Partneři portálu

  NATO PDD iDnes.cz Newton Media