Do Iráku míří čerstvé síly

Vydáno 08.09.2003
Praha - Letadlo s prvními 44 českými vojáky odletělo v sobotu časně ráno z Prahy do jihoirácké Basry. Armáda tak začala se střídáním českého kontingentu v Iráku, především personálem 7. polní nemocnice. Celkem do Perského zálivu odletí 250 vojáků do konce září, kdy by mělo střídání skončit.  

S vojáky, kteří vystřídají své kolegy v Iráku, se v pátek při slavnostním nástupu na náměstí v Hradci Králové rozloučil i ministr obrany Miroslav Kostelka.

Se zdravotníky do zálivu vojenským speciálem odletěli i policisté z Útvaru rychlého nasazení, kteří mají za úkol chránit české diplomaty a experty v Bagdádu.

Jak vyplývá z informací tiskové služby ministerstva obrany, s rotací českých vojáků v Iráku dojde i ke změnám ve velení v oblasti. Současného velitele Mojmíra Mrvu vystřídá ve velení nemocnice plukovník Vojtěch Humlíček. Celému českému kontingentu v oblasti pak bude velet plukovník Přemysl Škácha.

Současný velitel Mojmír Mrva se vrátí z Iráku až koncem září. "Působení české jednotky velmi kladně hodnotí jak koaliční velení tak i místní samospráva," zhodnotil dosavadní průběh mise před střídáním v televizním rozhovoru Mrva.

Práci českých vojáků a především lékařů ocenil například viceguvernér jihoirácké provincie Madžíd Timini. Reagoval tak mimo jiné na péči o irácké děti v České republice a na akci, při které minulý týden personál české polní nemocnice minulý týden daroval krev tamější univerzitní nemocnici v Basře.

První tři irácké děti přicestovaly vojenským speciálem do Česka asi před měsícem. Dalších devět dětí přiletělo do České republiky v neděli. V Iráku by jejich šance na kvalitní péči byla velmi malá, proto v rámci humanitární pomoci česká vláda souhlasila s jejich převozem a poskytnutím péče v tuzemsku. Pět dívek a čtyři chlapci podstoupí operaci na dětské kardiochirurgii v motolské nemocnici. V Iráku by takové operace nebyly možné. Vláda vyčlenila na tento program celkem 7 milionů korun.

Výběr pacientů i základní vstupní vyšetření mají na starost právě lékaři z české 7. polní nemocnice, kde od května dosud pracuje celkem 316 vojáků, včetně armádních lékařů, zdravotníků a obslužného personálu. Nad jejich bezpečnostní pak bdí elitní vojáci ze skupiny speciálních sil a vojenská policie. Příslušníci vojenské policie navíc působí v mnohonárodní divizi, která pod britským velením v oblasti dohlíží na bezpečnost.

Česká polní nemocnice začala v Iráku oficiálně pracovat letos v květnu. Mandát, který nemocnici přiřkla poslanecká sněmovna, platí do konce roku. Ministr obrany Miroslav Kostelka bude žádat o jeho prodloužení o další dva měsíce s tím, že vojenští policisté by mohli v oblasti v rámci mnohonárodní divize zůstat i po jeho vypršení.

inc natoaktual.cz