natoaktual.cz

Superstíhačka poprvé v Česku. Premiéra F-35 bude na Dnech NATO v Ostravě

4. června 2021  7:40
Bude to exkluzivní premiéra bojového letounu 5. generace pro veřejnost nejen v České republice, ale v celém regionu. V současnosti nejmodernější letoun F-35 Lightning II, zaváděný do služby v několika zemích, představí na zářijových Dnech NATO v Ostravě italské letectvo.  

Letoun F-35 amerického letectva | foto: DVIDS

„Letoun F-35 představuje budoucnost víceúčelových letounů a letectev mnoha států Aliance. Jeho účast tak bude událost srovnatelná s prvním přistáním strojů Eurofighter v roce 2007,“ uvedl Zbyněk Pavlačík z Jagello 2000, které akci každoročně organizuje.

Návštěvníci Dnů NATO v Ostravě & Dnů Vzdušných sil Armády České republiky, které se letos uskuteční 18. a 19. září, budou moci vůbec poprvé vidět letoun páté generace.

Technologiemi nabitý víceúčelový stroj představí italské letectvo na statické ukázce. Pavlačík věří, že podobně jako před časem s letouny Eurofighter, se v následujících letech stroje F-35 stanou pravidelným účastníkem akce a to i v rámci letových ukázek.

F-35 jako nejmodernější sériově vyráběný bojový stroj současnosti postupně zařazuje do výzbroje několik spojenců. Kromě Itálie také Británie, Dánsko, Norsko a z mimoevropských samozřejmě Spojené státy, Izrael nebo Japonsko. Letouny si nedávno objednalo také Polsko.

Dny NATO v Ostravě

Letošní ročník Dnů NATO v Ostravě & Dnů Vzdušných sil Armády České republiky se uskuteční 18. a 19. září.Vstup na akci je zdarma.

Loni se akce kvůli pandemii koronaviru uskutečnila ve zvláštním režimu bez diváků.

Je to ojedinělá nekomerční přehlídka, na které mohou návštěvníci vidět vedle nejmodernější armádní techniky také to nejlepší, co mají k dispozici policie, hasiči, záchranná služba, celníci, Vězeňská služba a další složky. Rekord v návštěvnosti je 225 tisíc diváků.

Více informací na oficiálních stránkách www.natodays.cz

„Velmi si vážíme toho, že středoevropský debut letounu páté generace bude právě na Dnech NATO v Ostravě a Dnech Vzdušných sil AČR, což dokládá prestiž této akce,“ konstatoval velitel českých Vzdušných sil Petr Mikulenka.

Organizátoři se přitom snažili zajistit přelet italských strojů F-35 už pro loňský ročník Dnů NATO, když se zrovna v termínu akce letouny přesouvaly do mise na vzdušnou ochranu Islandu. Unikátní akci tehdy překazil požadavek na dodatečné tankování letounů ve vzduchu. A shodou okolností rovněž nyní Italové poprvé se stroji F-35 střeží v rámci takzvaného „Air policingu“ vzdušný prostor pobaltských zemí.

„Naše akce bude i tak teprve třetím místem v blízkém regionu, kde se tyto letouny představí - po berlínském veletrhu Ila v roce 2018 a Zeltwegu v roce 2019,“ dodal Pavlačík.

Letouny F-35 jsou primárně americkým projektem společnosti Lockheed Martin, jež je hlavním partnerem Dnů NATO. Na vývoji a výrobě se však podílí několik zemí. A Itálie je jedním z hlavních partnerů tohoto programu a na jejím území se stroje rovněž vyrábějí a kompletují. To dopomohlo italskému letectvu k zápisu do historie tím, že první letoun F-35, který v roce 2016 přeletěl Atlantik, patřil právě do jeho výzbroje.

Letoun je produkován ve třech variantách. Verze F-35A je určena pro tradiční „suchozemská“ letectva. Modifikace F-35B se schopností kolmého startu a přistání by měla nastoupit místo strojů Harrier u námořní pěchoty a sloužit jako palubní letoun zbrusu nových britských letadlových lodí. Čistě námořní verze F-35C se má pak uplatnit na amerických letadlových lodích s katapulty.

Itálie pro své letectvo a námořnictvo objednala celkem 60 kusů F-35A a 30 kusů F-35B. Ve výzbroji má dosud 9 strojů ve variantě A a 3 stroje ve variantě B.

Božské oko, dokonalý přehled a vysavač dat

Dnes je F-35 na trhu jediným sériově vyráběným letounem, který je schopen poradit si i s pokročilými protivzdušnými systémy.

Dny NATO letos počítají se čtyřmi scénáři. Jasno má být do prázdnin

Převaha letounu nad protivníky totiž nespočívá jen v malém radarovém odrazu díky technologii „Stealth“, o němž se v souvislosti se stíhačkami páté generace mluví nejčastěji, ale také v nebývalém elektronickém vybavení a řadě utajovaných systémů.

Díky pokročilým senzorům a fúzi dat ze všech možných vlastních i okolních zdrojů má pilot F-35 přehled o bojišti, o němž si dříve mohl nechat jen zdát. Ví dokonce, který protivník ho vidí a který nikoliv.

Mezi špičkové vybavení stroje patří například technologie pojmenovaná jako „božské oko“. Ta dává pilotovi možnost sledovat veškeré dění kolem celého letounu. Obraz vidí pilot prostřednictvím displeje přímo v helmě.

Cvičení ukázala, že letoun F-35 sice není tak rychlý a obratný jako jiní protivníci, díky absolutní technologické převaze však dovede zachytit protivníka jako první, vystřelit a zasáhnout ho, a to v řadě případu daleko dříve, než nepřítel vůbec zjistí, že se něco děje.

Americké letectvo stroje v posledních letech pravidelně nasazuje do komplexních simulací letecké boje, známých jako cvičení „Red Flag“. Na nevadském nebi se „neviditelným“ hned napoprvé v roce 2017 podařilo ve vysoce realistických manévrech obstát poměrem sestřelů 15:1, přestože nejsou primárně určené pro vzdušný boj. O rok později to bylo dokonce 20:1.

Na cvičení v roce 2019, které se zaměřilo i na překonání vyspělé protivzdušné obrany například Ruska nebo Číny za sofistikovaného rušení komunikace a navigace i kyberútoků, se s novými stroji poprvé objevili také italští letci. V šestnácti misích zaznamenali 100 zničených protivzdušných systémů, aniž by „přišli“ o jediný stroj.

Švédsko znovu partnerem Dnů NATO v Ostravě. Loňskou účast omezila pandemie

Na internetu před časem kolovalo ze cvičení také video, které zachycovalo, jak letoun F-35 ve speciálním bojovém režimu nazývaném „Bestie“ ničí najednou přesně naváděnou municí pět pozemních cílů najednou.

Stroje páté generace tak dominovaly i z pohledu amerického letectva. To si ověřilo, že letouny F-35 jsou schopné daleko více sloužit v bojových misích spíše jako létající operační velitelství a díky technologické převaze značně zvyšovat šance k bezproblémovému splnění mise i pro letouny současné čtvrté generace. Trendem totiž je vysílat do operací tyto stále dobře sloužící a provozně relativně levné stroje v doprovodu špičkových F-35 v zádech.

Spolu s letouny F-22 Raptor slouží jako pomyslné „vysavače dat“ a do leteckých úderů starší letouny vedou, zároveň fungují jako včasná výstraha a předávají jim informace o nebezpečí či je navádějí k cílům ke zničení.

inc natoaktual.cz
zpět na článek