natoaktual.cz

Summit NATO 2024

Speciální příloha
k summitu ve Washingtonu

 • natoaktual.cz
 • Zpravodajství
 • Informační centrum o NATO
 • nato.idnes.cz

 • Luftwaffe posílá na Dny NATO dva obry ze své přepravní flotily

  9. srpna 2021  10:59
  Hned dva obry v podobě moderních transportních letounů A400M Atlas vyšle na zářijové Dny NATO v Ostravě německé letectvo. K vidění bude jak na statické ukázce, tak ve vzduchu. Německou účast největší akce svého druhu doplní vrtulníky z výcvikové centra.  

  Dny NATO v Ostravě. Transportní stroj A-400M německé Luftwaffe | foto: Lubomír Světnička, natoaktual.cz

  „Německo patří bezesporu mezi naše klíčové partnery. Potvrzuje to i letos účastí dvojice moderních strojů A400M Atlas, jenž stále patří mezi méně prezentovanou techniku,” uvedl Zbyněk Pavlačík z Jagello 2000, které Dny NATO v Ostravě & Dny Vzdušných sil AČR každoročně organizuje.

  Tradiční největší evropská armádně-bezpečnostní show se letos na ostravském letišti v Mošnově uskuteční o víkendu 18. a 19.Transportní letoun A400M Atlas se v Ostravě představí potřetí v řadě. Loni německý stroj předváděl společně s českými gripeny ukázku doplňování paliva za letu.

  Letos německá Luftwaffe vyšle hned dva letouny. Jeden bude k vidění na statické ukázce, druhý ve vzduchu.

  A400M Atlas je čtyřmotorový turbovrtulový taktický přepravní letoun se strategickými schopnostmi vyvinutý společností Airbus ve spolupráci s některými aliančními státy. Přepravit dokáže až 37 tun nákladu.

  Mezi jeho specifika patří protichůdně otáčející se vrtule, což zlepšuje jeho letové vlastnosti. Německo nyní provozuje flotilu třiceti těchto strojů a postupně jimi plánuje nahradit mimo jiné dosluhující letouny Transall C-160. A400M mají ve výzbroji také další země jako Francie, Španělsko, Británie nebo Turecko.

  Superstíhačka poprvé v Česku. Premiéra F-35 bude na Dnech NATO v Ostravě

  Německou účast na Dnech NATO doplní vrtulníky EC-135 a Bell 206 z výcvikového střediska International Helicopter Training Center (IHTC).

  Cvičné vrtulníky Bell 206 používá německá armáda od roku 2017, kdy šestice těchto strojů nahradila vyřazené helikoptéry Bo-105. Lehký víceúčelový vrtulník EC-135 je rovněž využíván pro školení nových pilotů, kteří do nich usedají po absolvování základního výcviku na Bell 206.

  Mezi hlavní lákadla letošních Dnů NATO v Ostravě bude patřit premiéra nejmodernějšího letounu páté generace F-35 v barvách italských vzdušných sil, atraktivní letová ukázka řeckého Zeus Demo Team s letounem F-16 nebo druhoválečný stroj Douglas C-47 Dakota ze speciální jednotky britského královského letectva, který přímo nesl výsadkáře během Dne D při vylodění spojenců v Normandii. Účast už potvrdilo jedenáct zemí.

  inc natoaktual.cz

  Barista i záchranář u kanónu

  Říjen 2019

  Poprvé v historii nechala armáda záložáky pálit z kanónů ostrými

  Dny NATO v Ostravě

  Září 2019

  Dny NATO navštívilo 220 tisíc lidí, ukázaly i nové vrtulníky pro armádu.

  Továrna na instruktory

  Červenec 2019

  Britský poradní tým s pomocí Čechů vyškolil už přes 9 500 vojenských instruktorů.

  Mraky prachu, vedro a léčky

  Červen 2019

  Jak vypadá příprava českých vojáků na misi v africkém Mali.

  Partneři portálu

  NATO PDD iDnes.cz Newton Media