natoaktual.cz

Hledáme stážisty

Máte zájem o stáž v v Informačním
centru o NATO? Ozvěte se nám!

 • natoaktual.cz
 • Zpravodajství
 • Informační centrum o NATO
 • nato.idnes.cz

 • Diplomacie hledá experty pro rekonstrukční tým v Afghánistánu

  16. září 2008  9:57
  Ministerstvo zahraničí hledá další civilní odborníky pro český provinční rekonstrukční tým v Afghánistánu. V afghánské provincii Lógar mají Češi na starost obnovu a rozvoj celé oblasti.  

  Ministerstvo hledá šest expertů, kteří vystřídají současné pracovníky rekonstrukčního týmu příští rok na jaře. Diplomacie pro práci v Afghánistánu shání odborníky na zemědělství, média, bezpečnost, stavební inženýry a projektové manažery.

  Úspěšní kandidáti podle ministerstva získají kontrakt na 12 měsíců s možností prodloužení. "Odměna bude stanovena na základě odměn běžných pro civilní zaměstnance misí mezinárodních organizací," uvádí se v prohlášení na internetových stránkách ministerstva.

  V afghánské provincii Lógar působí od letošního jara na americké základně Shank český provinční rekonstrukční tým složený ze 190 vojáků a desítky civilních expertů na zemědělství, stavebnictví nebo hydrologii. Jde o historickou misi, Češi mají poprvé na starost obnovu a rozvoj celé provincie. - o české misi v Lógaru čtěte zde

  Každý provinční rekonstrukční tým tvoří vojáci a civilisté. Provinční rekonstrukční týmy jsou součástí Mezinárodních sil pro podporu bezpečnosti v Afghánistánu (ISAF) pod velením NATO.

  Týmy se podílejí na obnově infrastruktury země, včetně budování škol, zavlažovacích systémů nebo rozdělování humanitární pomoci. Fungují také jako poradci afghánských představitelů a samospráv, cvičí afghánské vojáky a policisty.

  Ačkoliv Lógar patří ke klidnějším afghánským provinciím, již několikrát se tam čeští vojáci stali terčem útoku.

  Naposledy před dvěma týdny byla v ohrožení základna Shank, ze které český tým operuje. Na jednom z okolních kopců objevila afghánská policie na improvizovaných odpalovacích rampách tři rakety namířené na základnu.

  Do přímého ohrožení povstalci Talibanu se čeští vojáci dostali tentýž týden ještě jednou, když vyvázli z bombového útoku. U silnice nastražená výbušnina poškodila jedno z hlídkových vozidel s českými vojáky, kteří se vraceli z patroly. Žádného vojáka ale exploze vážně nezranila. - více o incidentu čtěte zde

  V Afghánistánu dosud zahynuli tři čeští vojáci. Loni na jaře zemřel v provincii Fajzabád na severovýchodě Afghánistánu český voják Nikolaj Martynov, když kolonu jedoucích vozů v horách zasáhl ničivý sesuv kamení a bahna.

  Letos 17. března zemřel v Afghánistánu příslušník speciální jednotky vojenské policie SOG. Byl zabit při útoku sebevražedného atentátníka.

  Na konci dubna zase pod jedním z vozů Humvee, které mají čeští vojáci v Lógaru k dispozici, explodovala nastražená nálož. Pět českých vojáků bylo při výbuchu zraněno, jeden zraněním později podlehl.

  Bezpečnostní situaci v Lógaru vykresluje i sobotní atentát na guvernéra provincie Abdalláha Vardaka. Při útoku, k němuž se přihlásili povstalci Talibanu, zemřel guvernér a další tři lidé.

  Podle šéfa české diplomacie Karla Schwarzenberga to ale nijak neovlivní aktivity a úsilí českého provinčního rekonstrukčního týmu, který spolu s obyvateli Lógaru pracuje na projektech posilujících stabilitu a rozvoj provincie. "Tato vražda naopak dokazuje, že nesmíme polevit. Budeme s obyvateli Afghánistánu nadále solidární a budeme jim pomáhat," uvedl ministr.

  inc natoaktual.cz

  Barista i záchranář u kanónu

  Říjen 2019

  Poprvé v historii nechala armáda záložáky pálit z kanónů ostrými

  Dny NATO v Ostravě

  Září 2019

  Dny NATO navštívilo 220 tisíc lidí, ukázaly i nové vrtulníky pro armádu.

  Továrna na instruktory

  Červenec 2019

  Britský poradní tým s pomocí Čechů vyškolil už přes 9 500 vojenských instruktorů.

  Mraky prachu, vedro a léčky

  Červen 2019

  Jak vypadá příprava českých vojáků na misi v africkém Mali.

  Partneři portálu

  NATO PDD iDnes.cz Newton Media