natoaktual.cz

Summit NATO 2023

Speciální příloha
k summitu ve Vilniusu

 • natoaktual.cz
 • Zpravodajství
 • Informační centrum o NATO
 • nato.idnes.cz

 • Armáda dostane francouzská děla za 8,5 miliardy. Jsou dražší, než se čekalo

  1. října 2021  6:02
  Za 52 samohybných houfnic CAESAR nakonec Česko zaplatí 8,5 miliardy korun. Vyplývá to z dohody, kterou ve čtvrtek podepsali zástupci ministerstva obrany a francouzského výrobce Nexter Systems.  

  Dánská armáda se stane celkově šestým uživatelem houfnic CAESAR a prvním, který pro ně zvolil podvozek Tatra. | foto: TATRA TRUCKS a.s

  Nová děla dostanou vojáci postupně v letech 2024 až 2026. Kromě čtyř prvních z celkových 52 budou všechna kompletována v České republice v dílnách holdingu Czechoslovak Group (CSG), který pro ně zároveň dodá podvozky Tatra a pancéřové kabiny.

  „Pořízením 52 nových děl ráže NATO zvýšíme naši obranyschopnost a nahradíme ve výzbroji 40 let staré houfnice DANA,“ řekl ministr obrany Lubomír Metnar (za ANO)..

  Děla Caesar pro armádu? Výkonná zbraň za rozumnou cenu a taky politika

  Smlouvu za účasti francouzské ministryně obrany Florenci Parly podepsali šéf vyzbrojování a akvizic Lubor Koudelka a Olivier Travert z Nexter.

  Vyjednávání o finální podobě kontraktu nebyla podle Metnara jednoduchá. Za francouzská poloautomatická děla, které obrana vybrala loni na podzim z osmi výrobců, chtělo ministerstvo původně utratit maximálně 6 miliard korun. Jenže výrobce letos na jaře poslal nabídku s částkou 9,5 miliardy. Po dlouhých jednání se podařilo cenovku nakonec snížit o miliardu.

  Podle Metnara šlo o dobrý kompromis. Za vyšší cenou je podle ministerstva inflace, zdražení cen vstupních surovin a také přesun výroby do Česka. Podle Metnara právě účast českého obranného průmyslu byla od počátku klíčová.

  České firmy se na celé zakázce budou podílet ze 40 procent. “Nákupem tak výrazně podpoříme i domácí obranný průmysl,“ konstatoval Metnar. S českými firmami pak obrana počítá do budoucna rovněž při dodávkách munice do děl a zajištění jejich životního cyklu.

  Francouzská ministryně obrany Florence Parly označila nové houfnice za nesmírně moderní a přesné. Vyzdvihla také fakt, že se nákup uskutečnil mezi evropskými zeměmi. „To, že si evropská země kupuje něco od další evropské země v obranné oblasti, je nejen důležitým symbolem naší spolupráce. Jsme nesmírně pyšní, když vidíme, že naše země budují silnější Evropu,” prohlásila.

  Děla CAESAR ve výzbroji české armády nahradí samohybné houfnice DANA, které slouží už čtyřicet let a dnes zaostávají dostřelem, rychlostí palby i ve standardech mezi spojenci z NATO. A právě spojencům se Česko zavázalo, že vybuduje těžkou obrněnou bojovou brigádu, do jejíž sestavy mají dělostřelci patřit.

  Podle náčelníka generálního štábu Aleše Opaty jde o další splněný krok v rámci modernizace armády. „Tento nákup zabezpečí armádě palebnou podporu pozemních jednotek, která je na současném i budoucím bojišti velice důležitá,” uvedl generál. Čeští dělostřelci se tím podle jeho slov „posunou do jiné dimenze a do 21. století“.

  inc natoaktual.cz

  Barista i záchranář u kanónu

  Říjen 2019

  Poprvé v historii nechala armáda záložáky pálit z kanónů ostrými

  Dny NATO v Ostravě

  Září 2019

  Dny NATO navštívilo 220 tisíc lidí, ukázaly i nové vrtulníky pro armádu.

  Továrna na instruktory

  Červenec 2019

  Britský poradní tým s pomocí Čechů vyškolil už přes 9 500 vojenských instruktorů.

  Mraky prachu, vedro a léčky

  Červen 2019

  Jak vypadá příprava českých vojáků na misi v africkém Mali.

  Partneři portálu

  NATO PDD iDnes.cz Newton Media