natoaktual.cz

Summit NATO 2024

Speciální příloha
k summitu ve Washingtonu

 • natoaktual.cz
 • Zpravodajství
 • Informační centrum o NATO
 • nato.idnes.cz

 • Tisíce amerických vojáků už nedorazí. Z velkého cvičení zbylo torzo

  16. března 2020  18:53
  Mělo to být největší cvičení amerických sil v Evropě za posledních 25 let. Přes Atlantik mělo bleskově dorazit 20 tisíc vojáků i s těžkou technikou. Kvůli rychlému šíření nového koronaviru však americké velení přistoupilo k razantním opatřením a z původně plánované zkoušky na obranu evropských spojenců zbylo jen torzo.  

  Americké jednotky na cvičení Defender Europe v Polsku | foto: MON

  Do cvičení „Defender Europe 20“ se prakticky po celé Evropě mělo zapojit 37 tisíc vojáků ze zemí NATO a partnerských států. Američané chtěli původně přes Atlantik rychle nasadit na 20 tisíc vojáků a 13 tisíc kusů techniky včetně tanků a obrněnců.

  FOTOGRAFIE

  Americké jednotky na cvičení Defender Europe v Polsku
  Vykládka americké techniky v německém přístavu Bremerhaven
  Americká technika připravená v texaském přístavu Beaumont na transport po moři...
  Americké jednotky na cvičení Defender Europe v Polsku

  Hlavní část se měla uskutečnit na přelomu dubna a května. Přesuny techniky a části sil začaly ale už koncem února. Jenže kvůli rychlému šíření nového koronaviru je během pár dnů všechno jinak.

  „Veškerý pohyb personálu a vybavení ze Spojených států do Evropy byl zastaven,“ uvedlo velitelství amerických sil v Evropě (EUCOM). „Zdraví, bezpečnost a připravenost naší armády, civilistů a rodinných příslušníků jsou naším prvořadým zájmem,“ konstatoval vrchní velitel amerických sil v Evropě Tod Wolters.

  Americké jednotky, které už na cvičení přes oceán přicestovaly, se zapojí do cvičení v omezené míře. Jde zhruba o 6 tisíc vojáků včetně velitelství divize a bojového týmu obrněné brigády, která je už prakticky rozmístěna ve výcvikovém prostoru v Polsku.

  USA zkusí bleskovou obranu Evropy. Přes moře vyšlou 20 tisíc vojáků

  „Předpokládáme, že povede se spojenci v rámci modifikovaného cvičení dělostřelecké a jiné kombinované cvičené akce,“ píše se v pondělním oznámení EUCOM.

  Další americké jednotky, které již byly rozmístěny po Evropě na další dílčí cvičení v rámci Defender Europe, se vrátí zpět do Spojených států. Všechna další dílčí cvičení jako Dynamic Front, Joint Warfighting Assessment, Saber Strike a Swift Response se totiž podle amerického velení vzhledem k situaci ruší.

  Americké síly v Evropě

  Od roku 2017 jsou v Evropě tři americké takzvané brigádní bojové týmy (ABCT  Army Brigade Combat Teams).

  V roce 2013 americká armáda stáhla z Evropy prakticky všechny tanky a obrněnce. Měla tak skončit sedmdesát let trvající poválečná éra masivní americké přítomnosti v Evropě. V době svého vrcholu během takzvané studené války bylo především v Německu rozmístěno až 20 amerických obrněných divizí, tedy 6 000 tanků.

  Ještě v roce 1980 bylo v Evropě 200 tisíc amerických vojáků. V současnosti je to zhruba 30 tisíc.

  Američané dosud z plánovaného počtu do Evropy přepravili po moři asi 3 000 kusů techniky. Dalších 9 000 vozidel bylo připraveno amerických armádních předsunutých skladech v Belgii a v Německu. Další technika zatím z USA připlouvat nebude. Transportní lodě už nebudou v belgických a nizozemských přístavech vykládány a zamíří zpět.

  Americké oznámení o výrazném omezení přichází po intenzivních konzultacích se spojenci. Už na sklonku minulého týdne německý Bundeswehr avizoval, že vzhledem k šíření onemocnění COVID-19 ruší podstatnou část své účasti na cvičení.

  Německo přitom hrálo ve scénáři cvičení hlavní logistickou úlohu pro přijetí amerických sil a další přesuny jednotek do dalších koutů Evropy.

  Jasné taky není zapojení českých vojáků. Armáda plánovala vyslat vojáky 7. mechanizované brigády do dílčí fáze v Polsku. Ta měla být podle brigádního generála Seana Bernabeho ze štábu amerických pozemních sil v Evropě jedním z epicenter cvičných operací a Češi měli sehrát roli podpůrných rotačních sil.

  Předběžně se počítalo s asi sedmdesátkou vojáků této těžké brigády a doposud blíže neupřesněným počtem techniky. Po rozhodnutí o výrazném omezení cvičení nyní podle mluvčí generálního štábu Magdaleny Dvořákové čeští vojáci čekají, zda budou do Polska nakonec povoláni.

  inc natoaktual.cz

  Barista i záchranář u kanónu

  Říjen 2019

  Poprvé v historii nechala armáda záložáky pálit z kanónů ostrými

  Dny NATO v Ostravě

  Září 2019

  Dny NATO navštívilo 220 tisíc lidí, ukázaly i nové vrtulníky pro armádu.

  Továrna na instruktory

  Červenec 2019

  Britský poradní tým s pomocí Čechů vyškolil už přes 9 500 vojenských instruktorů.

  Mraky prachu, vedro a léčky

  Červen 2019

  Jak vypadá příprava českých vojáků na misi v africkém Mali.

  Partneři portálu

  NATO PDD iDnes.cz Newton Media