natoaktual.cz

SPECIÁL: Summit NATO 2021

Vrcholná schůzka spojenců Aliance
14. června v Bruselu

 • natoaktual.cz
 • Zpravodajství
 • Informační centrum o NATO
 • nato.idnes.cz

 • Aliance prověřuje kyberobranu. Cvičí ve fiktivní zemi Tytan

  28. listopadu 2018  15:43
  V estonském Tartu vrcholí největší letošní prověrka kybernetické bezpečnosti NATO. Do cvičení Cyber Coalition 2018 se zapojilo na 700 odborníků z 28 členských a partnerských zemí včetně Česka.  

  Cvičení kybernetické bezpečnosti Locked Shields 2017 v Estonsku | foto: CCD COE

  Pětidenní cvičení odstartovalo 26. listopadu. Patří k největším a nejvýznamnějším cvičením tohoto druhu. Letos se do něj zapojilo na 700 expertů z akademického i soukromého sektoru z 28 členských a partnerských států NATO včetně České republiky.

  Právě prověření spolupráce a koordinace při řešení kybernetických bezpečnostních incidentů napříč státy a jednotlivými sektory je hlavním cílem cvičení.

  „Cílem je upozornit na kooperativní aspekty kybernetické obrany a zvládnout úkoly s přihlédnutím k nejnovějším a nejdůležitějším trendům v kybernetickém prostoru,“ uvedl Franz Lantenhammer šéf aliančního kybernetického centra CCD COE v Estonsku, které cvičení řídí.

  Pro cvičné mise je používáno takzvané virtualizované prostředí, které simuluje síťovou infrastrukturu a přidává tak cvičení na realističnosti.

  Technické týmy se do tohoto prostředí připojují vzdáleně, což jim umožňuje cvičit i z domovských zemí. Scénář je zasazen do prostředí vojenské mise operující ve fiktivní zemi Tytan.

  „V praxi účastníci řešili útoky na kritickou infrastrukturu - narušení fungování železniční infrastruktury, či úpraven pitné vody; či právní otázky týkající se například GDPR,“ informoval český Národní úřad pro kybernetickou a informační bezpečnost (NÚKIB), který účast českých expertů koordinuje.

  Čeští experti přitom patří mezi spojenci ke špičce. Estonský Národní index kyberbezpečnosti (NCSI) zařadil nedávno Českou republiku mezi deset nejlépe připravených zemí pro případ kyber útoku.

  inc natoaktual.cz

  Barista i záchranář u kanónu

  Říjen 2019

  Poprvé v historii nechala armáda záložáky pálit z kanónů ostrými

  Dny NATO v Ostravě

  Září 2019

  Dny NATO navštívilo 220 tisíc lidí, ukázaly i nové vrtulníky pro armádu.

  Továrna na instruktory

  Červenec 2019

  Britský poradní tým s pomocí Čechů vyškolil už přes 9 500 vojenských instruktorů.

  Mraky prachu, vedro a léčky

  Červen 2019

  Jak vypadá příprava českých vojáků na misi v africkém Mali.

  Partneři portálu

  NATO PDD iDnes.cz Newton Media