natoaktual.cz

Summit NATO 2023

Speciální příloha
k summitu ve Vilniusu

 • natoaktual.cz
 • Zpravodajství
 • Informační centrum o NATO
 • nato.idnes.cz

 • Armáda kvůli covidu přebrala chod dětského domova v Řepištích

  14. prosince 2020  19:05
  Kvůli rozšíření nákazy covid-19 museli vojáci převzít kompletní chod dětského domova v Řepištích na Ostravsku. Nakaženo je tam devět z deseti zaměstnanců a všech sedm dětských svěřenců, kteří v domově momentálně pobývají.  

  Vojáci kvůli koronaviru zajišťují kompletně chod dětského domova v Řepištích na Ostravsku | foto: Armáda ČR

  Generální štáb do dětského domova povolal dva vychovatele z Vojenské střední a vyšší odborné školy v Moravské Třebové. Plní tam roli pedagogů.

  Další 4 vojáci ze 72. mechanizovaného praporu z Přáslavic pak mají v domově na starosti logistickou podporu a pomoc při péči o děti.

  Chod dětského domova v Řepištích jinak zajišťuje celkem 10 zaměstnanců a momentálně v zařízení pobývá 7 dětských svěřenců. Až na ředitelku domova mají všichni zaměstnanci i děti pozitivní testy na covid-19. „Proto pomoc armády byla nezbytně nutná,“ uvedl Martin Ogořalek Krajského vojenského velitelství v Ostravě.

  V domově pečují o děti s mentálními a tělesnými postiženími. Vojáci proto museli projít rychlým zaškolením, jak se o dětské svěřence starat. Podle jednoho z vojenských vychovatelů Richarda Pasírbeka se ocitli ve zcela bezprecedentní situaci, kdy kompletně zajišťují technický chod domova i péči o klienty.

  Lekce pro NATO, říká generál o misi zahraničních zdravotníků v Česku

  „Vzhledem k úrovni mentálního a tělesného postižení všech svěřenců, kdy si někteří neumí dojít ani sami na záchod, neumí mluvit, sami se najíst, se jednalo o vskutku nelehký úkol,“ dodal Pasírbek.

  Podle ředitelky domova Soni Tarhoviské se ale vojáci úkolu zhostili výborně a plně dokázali zastoupit nepřítomný personál. V Řepištích by vojáci měli zůstat do pátku 18. prosince.

  Armáda má kvůli pandemii koronaviru po celé České republice nasazeno přes 900 vojáků. Pomáhají v nemocnicích, pečovatelských domovech, ale i například u záchranné služby.

  inc natoaktual.cz

  Barista i záchranář u kanónu

  Říjen 2019

  Poprvé v historii nechala armáda záložáky pálit z kanónů ostrými

  Dny NATO v Ostravě

  Září 2019

  Dny NATO navštívilo 220 tisíc lidí, ukázaly i nové vrtulníky pro armádu.

  Továrna na instruktory

  Červenec 2019

  Britský poradní tým s pomocí Čechů vyškolil už přes 9 500 vojenských instruktorů.

  Mraky prachu, vedro a léčky

  Červen 2019

  Jak vypadá příprava českých vojáků na misi v africkém Mali.

  Partneři portálu

  NATO PDD iDnes.cz Newton Media