natoaktual.cz

SPECIÁL: Útok na Ukrajinu

Zpravodajský souhrn
k ruské invazi na Ukrajinu

 • natoaktual.cz
 • Zpravodajství
 • Informační centrum o NATO
 • nato.idnes.cz

 • Babiš požádá armádu o pomoc při možném plošném testování na covid

  24. listopadu 2020  13:25
  Dobrovolné plošné testování na covid-19 pomocí antigenních testů by mohlo v Česku proběhnout ještě před Vánocemi. Na velitelském shromáždění armády to avizoval premiér Andrej Babiš s tím, že chce o pomoc se zajištěním požádat právě vojáky. Akce má trvat deset dní a testy bude hradit stát.  

  Armáda staví na výstavišti v Letňanech polní nemocnici pro pacienty s koronavirem covid-19 | foto: AČR

  Babiš na úterním velitelském shromáždění poděkoval vojákům za pomoc v boji s epidemií. „Armáda byla ta, která nám zásadně pomohla. Právě vám vděčíme za mobilní odběrové týmy, pomoc v nemocnicích, pečovatelských zařízeních i pomoc s chytrou karanténou,“ řekl.

  A o pomoc armády chce požádat před Vánocemi, kdy by obyvatelé Česka mohli podle něj dostat příležitost k plošnému testování na covid-19 prostřednictvím antigenních testů. Armáda v současnosti nasazuje každý den na pomoc se zvládáním pandemie zhruba 900 vojáků.

  Lasery, drony, roboti. Armáda se zaměří na další fázi modernizace

  Akce by trvala deset dní, testy by byly dobrovolné a hradil by je stát. „Je nutné, aby co nejdříve ministerstvo zdravotnictví předložilo plán antigenních testů. Byl bych velice rád, abychom tuto výzvu zvládli do Vánoc. Abychom umožnili všem našim občanům alespoň týden nebo deset dní před Vánoci se nechat dobrovolně a zdarma testovat antigeny,“ popsal Babiš.

  Plán by se podle něj mohl uskutečnit jedině v případě, že bude platit třetí stupeň protiepidemického systému PES. Od pondělí se Česko přesunulo z pátého nejzávažnějšího stupně rizika do čtvrtého. „Kdyby toto stát zrealizoval, znovu vás oslovíme,“ řekl vojákům.

  Jeden test by měl podle něj státní pokladnu přijít zhruba na 150 korun. Antigenní testy se využívají také pro testování seniorů v domovech. Výsledek po výtěru z nosu je zhruba do 15 minut. Pokud je pozitivní, provádí se ještě potvrzovací PCR test. Na jeho vyhodnocení se ale čeká déle.

  Premiér podle svých slov chce, aby Česko čerpalo zkušenosti s antigenními testy z dalších unijních zemí. Smyslem je, aby se v Česku používaly co možná nejkvalitnější testy. Zajímavý je podle něj například model v Rakousku, podle kterého má být hromadné testování dobrovolné.

  Výhodou antigenních testů je podle Babiše především jejich cena. „Stojí asi jedenáctkrát, dvanáctkrát méně. Dneska samoplátci, kteří mají strach o své zdraví, se chodí testovat a platí za to 1800 korun,“ připomněl.

  inc natoaktual.cz

  Barista i záchranář u kanónu

  Říjen 2019

  Poprvé v historii nechala armáda záložáky pálit z kanónů ostrými

  Dny NATO v Ostravě

  Září 2019

  Dny NATO navštívilo 220 tisíc lidí, ukázaly i nové vrtulníky pro armádu.

  Továrna na instruktory

  Červenec 2019

  Britský poradní tým s pomocí Čechů vyškolil už přes 9 500 vojenských instruktorů.

  Mraky prachu, vedro a léčky

  Červen 2019

  Jak vypadá příprava českých vojáků na misi v africkém Mali.

  Partneři portálu

  NATO PDD iDnes.cz Newton Media