natoaktual.cz

SPECIÁL: Víme, co máme

Pilotní série projektu na podporu
domácího obranného průmyslu

 • natoaktual.cz
 • Zpravodajství
 • Informační centrum o NATO
 • nato.idnes.cz

 • Mise německých vojenských lékařů v Česku končí. Radili s oxygenátory

  20. listopadu 2020  12:46
  Pomocná mise dvou německých vojenských lékařů v Česku končí. Deset dní působili v Ústřední vojenské nemocnici v pražských Střešovicích, kde pomáhali s léčbou pacientů nakažených koronavirem. Českým zdravotníkům radili se zaváděním takzvaných oxygenátorů u covidem těžce zasažených pacientů, kteří nemohou dýchat bez pomoci.  
  Němečtí armádní lékaři Markus Schüttler a Niko Neumann v Ústřední vojenské nemocnici v Praze | foto: AČR

  „Přítomnost německých lékařů považujeme s kolegy za přínosnou. Vzhledem k epidemiologické situaci jsme měli ojedinělou možnost osobních kontaktů a konzultací se zahraničními partnery nad konkrétními případy z praxe,“ uvedl Tomáš Tyll, přednosta kliniky anestezie, resuscitace a intenzivní medicíny.

  Pacienty s covidem mohou do Německa převážet létající sanitky, říká velvyslanec

  Dva němečtí armádní specialisté působili v Ústřední vojenské nemocnici v pražských Střešovicích od 9. listopadu. Většinou působili na klinice infekčních nemocí a na klinice anestezie, resuscitace a intenzivní medicíny.

  „Od vojenských lékařů z německého Bundeswehru jsme mohli čerpat zkušenosti s léčbou covid-19 nemocných, které získali zejména v jarní vlně koronavirové epidemie. Ta zasáhla Německo významně více než Českou republiku,“ konstatoval přednosta kliniky infekčních nemocí Michal Holub.

  Jak dodal, konkrétně němečtí kolegové pomáhali s některými novinkami v oblasti ventilační péče s využitím oxygenátorů, které nemocnice nově dostala.

  Jde o přístroje zlepšující zásobení organismu kyslíkem. Počítá se s nimi pro pacienty, kteří jsou covidem těžce zasaženi a nemohou dýchat bez pomoci. Zatím byli odkázáni především na plicní ventilátory. Jejich dlouhodobé nasazení ale může plíce nemocného zásadně poškodit a oxygenátory jsou v tomto ohledu daleko šetrnější.

  Německé lékaře zajímala plazma od vyléčených

  Německé lékaře naopak zaujal program výroby rekonvalescentní plazmy od pacientů, kteří onemocnění covid-19 prodělali, a jejich krevní plazma může pomoci při léčbě dalších nakažených.

  20.listopadu 2020 v 12:00, příspěvek archivován: 20.listopadu 2020 v 12:56

  Němečtí vojenští lékaři ukončili svou misi v @uvn_praha. Spolupráce s českými lékaři byla oboustranně přínosná. Za jejich pomoc v boji s #COVID19 jim dnes jménem ministra poděkoval náměstek @JanHavranek2. Více informací https://t.co/sBm1GiINgr https://t.co/V2k5z6ZuYv

  „Česká republika byla druhou vlnou epidemie vážně zasažena. V rámci partnerství mezi našimi zeměmi jsme byli vysláni, abychom svým dílem přispěli k zvládání epidemie v Česku,“ uvedl Niko Neumann, internista vojenské nemocnice v Berlíně.

  Osobně desetidenní misi vnímá jako možnost poznat se s českými kolegy a vzájemně se obohatit o zkušenosti získané v péči o nemocné s covidem.

  „Vážíme si pohostinnosti, které se nám dostalo od našich českých přátel - zejména za těchto obtížných okolností,“ dodal Markus Schüttler, anesteziolog z vojenské nemocnice v Hamburku.

  Armáda kvůli covidu nasazuje dalších 350 vojáků do nemocnic

  V pátek před návratem domů jim za pomoc poděkoval náměstek ministra obrany Jan Havránek a předal jim plakety ministra obrany. „Spolková republika Německo nám v krizi nabídla pomoc jako jedna z prvních a jsem přesvědčen, že desetidenní spolupráce byla přínosná pro obě strany,“ prohlásil ministr obrany Lubomír Metnar.

  Mandát pro pobyt vojenských lékařů a zdravotníků ze států NATO a EU schválili poslanci a senátoři v říjnu 2020. Zahraniční vojáci mohou v České republice působit nejdéle 90 dnů, beze zbraní a vždy ve spolupráci s českým zdravotním personálem.

  Kromě německých lékařů působí v Česku také skupiny britských a amerických vojenských zdravotníků.

  inc natoaktual.cz

  Barista i záchranář u kanónu

  Říjen 2019

  Poprvé v historii nechala armáda záložáky pálit z kanónů ostrými

  Dny NATO v Ostravě

  Září 2019

  Dny NATO navštívilo 220 tisíc lidí, ukázaly i nové vrtulníky pro armádu.

  Továrna na instruktory

  Červenec 2019

  Britský poradní tým s pomocí Čechů vyškolil už přes 9 500 vojenských instruktorů.

  Mraky prachu, vedro a léčky

  Červen 2019

  Jak vypadá příprava českých vojáků na misi v africkém Mali.

  Partneři portálu

  NATO PDD iDnes.cz Newton Media