Co zaznělo v Senátu k zahraničním misím

Vydáno 27.10.2010
Senát podle očekávání schválil působení českých vojáků v zahraničí na nadcházející dva roky. Co zaznělo mezi senátory před samotným hlasováním?  

Alexandr Vondra, ministr obrany (ODS)
"Tento materiál je výrazem odpovědnosti vůči těm, kdo jsou v první linii ochrany naší bezpečnosti. Tedy Armády ČR a našich vojáků."

Karel Schwarzenberg, ministr zahraničí (TOP 09)
"Nadcházející období bude v řadě ohledů pro Afghánistán rozhodující a role mezinárodního společenství bude při realizaci kroků vedoucích ke stabilizaci a prosperitě země klíčová. Tato mise je zásadní pro naši společnou bezpečnost i budoucnost. I my s ní musíme uspět."

Jiří Dienstbier, senátor (bez politické příslušnosti)
"Budu hlasovat pro tento dokument, ale budu pro něj hlasovat v této chvíli jenom z toho důvodu, že bychom ty vojáky zase vystavili velice nebezpečné situaci, a až budeme pokračovat v diskusích už od příštího roku, je potřeba trvat na tom a vést dialog nejen mezi vládou a Senátem a nebo pár lidmi, které to zajímá, ale skutečně dialog napříč politickými stranami, abychom potom nemuseli najednou o něčem rozhodovat, o čemž se předtím vůbec nemluvilo."

Jaromír Štětina, senátor (bez politické příslušnosti)
"Dneska jsem si vzpomněl na den 7. října 2001, kdy jsem bydlel v severoafghánské vesnici Savoč a v 18 hodin toho dne jsem viděl velmi vysoko první americká letadla letící na Afghánistán směrem z Uzbekistánu. Pět dní na to první američtí vojáci dobývali základnu Bagram. Základna Bagram, jak víte, je dnes hlavní americkou základnou severně od Kábulu, a bývala to hlavní sovětská základna za sovětské okupace Afghánistánu. Při operaci zahynulo prvních patnáct vojáků americké armády.
Po těch patnácti bagramských mrtvých, kteří jsou nyní pohřbeni v Arlingtonu, byli další a další mrtví američtí vojáci. A jestliže říkáme a slýcháme, že naši vojáci v Afghánistánu bojují za něčí cizí zájmy, tak to je hrubá nepravda. Američtí vojáci včetně našich vojáků a spojeneckých vojáků v Afghánistánu skutečně bojují za to, co se může a nemůže odehrát v Evropě a u nás doma. Nutnost přítomnosti spojeneckých jednotek v Afghánistánu není zapříčiněna existencí jakéhosi Talibanu, o kterém všichni mluví. Tady stále existuje výrazné nebezpečí, že v této nestabilní oblasti může v budoucnu vzniknout silný teokratický a navíc jaderný celek. Nezapomeňte, že velkou část Pákistánu už islamističtí radikálové ovládají. A to by bylo to hlavní nebezpečí, proti němuž nějaký Talibán je dnes pouhou přesnídávkou v dívčí škole."

Vladimír Dryml, senátor (ČSSD)
"Mise se podle mne nesmí stát cílem politických hrátek a narušování důvěry v naše spojenecké povinnosti. Nejsou to jenom naše spojenecké povinnosti vůči NATO, ale chtěl bych vám zdůraznit, že je to i jeden z cílů Evropské unie, aby došlo ke stabilizaci situace v Afghánistánu i v jiných částech světa, a na to se málokdy vzpomene."

Jaroslav Sykáček, senátor (ČSSD)
"Zřejmě si opravdu někteří z nás myslí, že jsme silnější a budeme úspěšnější než Britové a než třeba i sovětská armáda. Já si to však popravdě nemyslím. Naopak si myslím, že naše armáda by měla být i při zachování své vojenské účasti v zahraničí nápomocna především při pomoci našim občanům, občanům tohoto státu, a to jako v tomto roce, kdy pomáhala v mnoha městech při povodních."

inc natoaktual.cz