Chirurgický tým operuje poblíž Mosulu. Na základně jsou stopy po boji

21. prosince 2016  9:35
Tým českých armádních zdravotníků začal pracovat nedaleko iráckého Mosulu. Letištní základnu, kde působí v rámci americké polní nemocnice, přitom ještě nedávno ovládaly oddíly takzvaného Islámského státu a na každém kroku jsou stopy po intenzivních bojích.  
Polní nemocnice. Ilustrační snímek | foto: Lubomír Světničkanatoaktual.cz

„Na silnicích a pojížděcích drahách jsou betonem zalité krátery po pumách a v písku leží vrak vrtulníku v barvách irácké armády,“ popsali čeští zdravotníci své prvotní dojmy z míst, kde budou následující měsíce ošetřovat irácké a koaliční vojáky.

Čeští vojáci v Iráku

Kromě polního chirurgického týmu působí od léta v Iráku jedenatřicetičlenná česká poradní a výcviková jednotka. Na základně Balád, ležící asi 60 kilometrů severně od Bagdádu, čeští instruktoři cvičí irácké vojenské piloty i pozemní technický personál ovládat letouny L-159 ALCA, které si Irák z Česka pořizuje a používá je k úderům na pozice takzvaného Islámského státu.

Celá základna na letišti u Mosulu byla před nedávnem ještě celá v držení ozbrojenců takzvaného Islámského státu. Sedmnáctičlenný český polní chirurgický tým tady byl vysazen z transportního letounu Hercules teprve 9. prosince. Už po pár dnech čeští zdravotníci ohlásili, že jsou připraveni.

Jako pracovní prostor dostali k dispozici menší budovu, která dříve sloužila pro letištní personál. „Místo oken jsou dosud pytle s pískem, ve stropě zeje díra po raketě s ohnutými armaturami improvizovaně zakrytá dřevěnou deskou,“ napsali v první zprávě ze své mise čeští specialisté. V sestavě americké polní nemocnice tu kromě nich působí také Dánové a Britové.

Českou jednotku tvoří převážně příslušníci Agentury vojenského zdravotnictví, které doplnili vojáci z Ústřední vojenské nemocnice Praha a dalších vojenských útvarů a zařízení. Odborné jádro týmu tvoří dvojice chirurgů, jeden anesteziolog, střední zdravotnický personál a další specialisté.

V zemi by měli působit do poloviny příštího roku. „Čeští vojenští lékaři a zdravotníci se těší mezi našimi koaličními partnery plným právem vysoké důvěře a uznání,“ řekl už dříve náčelník generálního štábu Josef Bečvář.

inc natoaktual.cz

Barista i záchranář u kanónu

Říjen 2019

Poprvé v historii nechala armáda záložáky pálit z kanónů ostrými

Dny NATO v Ostravě

Září 2019

Dny NATO navštívilo 220 tisíc lidí, ukázaly i nové vrtulníky pro armádu.

Továrna na instruktory

Červenec 2019

Britský poradní tým s pomocí Čechů vyškolil už přes 9 500 vojenských instruktorů.

Mraky prachu, vedro a léčky

Červen 2019

Jak vypadá příprava českých vojáků na misi v africkém Mali.