Chirac: NATO by v Iráku nevítali

Vydáno 29.06.2004
(Od našeho zvláštního zpravodaje) Proti přímému vyslání NATO do Iráku se vyslovil Jacques Chirac. "Bylo by to velmi nebezpečné, kontraproduktivní a nesrozumitelné pro Iráčany," prohlásil dnes Chirac na summitu NATO v Istanbulu.  

Francouzi již dříve vyjadřovali obavu, že obyvatelé Iráku by síly aliance vnímali pouze jako prodlouženou ruku Spojených států. Přítomnost NATO v zemi by tak mohla povzbudit teroristy.

Rozhodnutí aliance, že bude pomáhat při výcviku iráckých bezpečnostních sil, podle Chiraka rozhodně neotevírá dveře pro širší zapojení NATO. Verdikt ze summitu znamená pouze to, že aliance může poskytnout pomoc všem zemím, které se chtějí účastnit výstavby armádních sil v Iráku, říká francouzský prezident.

Chirakův postoj se zásadně liší od pozice české delegace, kterou včera v Istanbulu prezentoval odstupující premiér Vladimír Špidla. Ten uvedl: "Je to zárodek širší role NATO v Iráku." V tomto ohledu se tedy Praha přiklonila spíše ke stanovisku Spojených států či Velké Británie.

SUMMIT NATO v ISTANBULU
28. - 29. června 2004

SUMMIT ISTANBUL
zpravodajství

OPERACE NATO
ve světě

CO ZMĚNÍ SUMMIT
v alianci

NAPSALI O SUMMITU
v médiích

speciální příloha natoaktual.cz

Chirac už předtím vyčetl americkému prezidentovi Georgi Bushovi, že veřejně podporuje vstup Turecka do Evropské unie, ačkoliv mu to nijak nepřísluší. Je to jako kdyby EU říkala, jaké mají být vztahy Spojených států s Mexikem, tvrdí hlava francouzského státu.

Prezident Francie nicméně nepovažuje své vztahy s Bushem za špatné. Když mají spojenci rozdílné názory, otevřeně (nikoliv agresivně) si to říkají. O to efektivnější je pak vzájemný dialog, uvádí Chirac. To se údajně prokázalo při přijetí rezoluce Rady bezpečnosti OSN o předání spávy v Iráku.

Jan Žižka, autor je redaktorem týdeníku EURO natoaktual.cz