Syrský režim i islamisté používají chemické zbraně, tvrdí zpráva OSN

Vydáno 25.08.2016
Vládní jednotky syrského prezidenta Bašára Asada a islamisté proti sobě používají chemické zbraně, uvádí nová vyšetřovací zpráva OSN. Nejméně dvakrát syrská armáda při útocích na pozice takzvaného Islámského státu použila hořčičný plyn.  

Vozidla inspektorů OSN v Sýrii | foto: youtube

Zvláštní panel vyšetřovatelů zřízený Radou bezpečnosti před rokem tak poprvé určil, kdo je za útoky zodpovědný. Zpráva hovoří o tom, že za dvěma chemickými útoky v letech 2014 a 2015 stojí vládní jednotky syrského režimu.

K útokům mělo dojít 21. dubna 2014 ve vesnici Talmenes a 16. března 2015 v Sarminu v provincii Idlíb na severozápadu země. V obou případech podle OSN útočily vrtulníky syrských vzdušných sil.

Čtyřiadvacetičlenný vyšetřovatelský panel expertů pak konstatoval, že naopak takzvaný Islámský stát byl jediným možným subjektem, který měl „schopnosti, možnosti, motivy a prostředky k použití yperitu“ při útoku na město Marea v severní provincii Aleppo 21. srpna 2015.

Vyšetřovatelé ale nebyli schopni určit, kdo útočil chemickými zbraněmi v dalších šesti případech, ke kterým mělo dojít loni.

Assadův režim použití chemických zbraní opakovaně popřel. Zástupci USA, Británie a Francie ale upozorňují, že ve většině z devíti zkoumaných případů se poukazuje na to, že bomby z otravnými látkami byly shozeny z vrtulníků. A těmi na bojišti disponuje jen syrský režim. Rusko jako spojenec Damašku ale trvá na tom, že neexistují žádné konkrétní důkazy o tom, že útoky provedly Assadovy síly.

Spojené státy po zveřejnění zprávy vyzvaly k rychlému jednání Rady bezpečnosti. Americká velvyslankyně Samantha Power apelovala ma „ráznou a rychlou akci“ Rady bezpečnosti, která by navázala na závěry zprávy. „Je nezbytné, aby se členové Rady bezpečnosti spojili a vyvodili důsledky pro ty, kteří používají chemické zbraně v Sýrii,“ uvedla.

Zastáncem rychlé reakce je také Francie, podle níž se ve vyšetřovací zprávě jasně hovoří o tom, že syrský režim i Daesh útočí chemickými zbraněmi. „Pokud jde o šíření, používání chemických zbraní, jakožto zbraní hromadného ničení, nemůžeme si dovolit být slabí,“ konstatoval zástupce francouzského velvyslance Alexis Lamek.

Rada bezpečnosti by mohla rozhodnout o uvalení sankcí na Sýrii nebo požádat Mezinárodní trestní tribunál, aby o záležitosti jednal jako válečných zločinech.

Vyšetřovatelé OSN navíc doporučili dále prošetřit další tři podezření z použití chemických zbraní - 28. dubna 2014 ve vesnici Zafr Zita, 16. března 2015 v Qmenas a 24. března 2015 v Binnish.

Sýrie v roce 2013 pod tlakem mezinárodního společenství v čele s USA a Ruskem souhlasila, že se zbaví všech svých zásob chemických zbraní a zdrží se jejich používání v boji, když se připojila k Úmluvě o chemických zbraních.

inc natoaktual.cz