Čeští vojáci trénují afghánské policejní bodyguardy

Vydáno 21.10.2008
Čeští vojenští policisté a zdravotníci v afghánské provincii Lógar se podílejí na výcviku ochranky tamějšího policejního šéfa. Kromě střelby a základní zdravovědy učí afghánské bodyguardy hlavně taktiku.  

PROHLÉDNĚTE SI FOTOGALERII

Výcvik ochranky policejního šéfa oblasti generála Ghulana Mostafy patří mezi nové úkoly, které dostali čeští vojáci v provincii Lógar na starost.

Doposud se Češi podíleli na výcviku policejních instruktorů. "V budoucnu ale předpokládáme výcvik dalších ochránců místních vládních autorit," řekl mluvčí české jednotky Jindřich Plescher.

Do prvního zvláštního kurzu nastoupilo osm policistů, kteří pocházejí ze stejné oblasti jako generál. "Loajalita má přednost před zkušeností a praxí. Pouze jeden z nich v minulosti absolvoval základní policejní kurz. Žádný z nich navíc neuměl číst ani psát, což ztěžovalo komunikaci hlavně při vysvětlování jednotlivých zásad a technik," konstatoval Plescher.

Výcvikové lekce navíc museli čeští vojáci podle něj rozložit do pouhých čtyř dnů. Na delší dobu policejní šéf své bodyguardy totiž nemohl uvolnit. "Zaměřili jsme se proto na základy první pomoci, střelbu, taktiku ochranky, doprovody a přesuny v koloně," popsal šéf Policejní akademie v Lógaru Bernie Wells.

Čeští vojenští zdravotníci Afgháncům ukázali základní způsoby, jak zastavit krvácení, použití škrtidla a tlakových obvazů. "Nejčastější příčinou úmrtí afghánských policistů při výkonu služby je vykrvácení," vysvětlil zdravotnický záchranář Dušan Cigánik.

Další z výcvikových bloků byl zaměřen na efektivní použití střelných zbraní. "Zaměřili jsme se především na taktiku střelby, a to jak z místa, tak za pohybu," uvedl Jaroslav Bartoň. Samopal AK-47 (Kalašnikov) podle jeho slov sice neodmyslitelně patří k Afghánistánu a většina místních s ním má osobní zkušenosti, ale ne vždy však Afghánci dokážou plně využít potenciál této zbraně.

Nejvíce času věnovali čeští instruktoři nácviku taktiky. "Především jak bezpečně převést chráněnou osobu a zajistit její ochranu v místě jednání," popsal Martin Horský. Afghánští policisté podle něj jednají spíše intuitivně než pragmaticky. Navíc prý mají problém kreativně reagovat na měnící se situaci.

"Proto jsme výcvik zaměřili na zvládnutí základních schémat a postupů při ochraně jejich generála," dodal Horský.

V provincii Lógar působí na americké základně Shank český provinční rekonstrukční tým složený ze 190 vojáků a desítky civilních expertů na zemědělství, stavebnictví nebo hydrologii. Jde o historickou misi, Češi mají poprvé na starost obnovu a rozvoj celé provincie. - více o české misi v Lógaru čtěte zde

inc natoaktual.cz