Armáda vystřídala vojáky v africkém Mali, trápilo je vedro i malárie

Vydáno 15.09.2013
Armáda vystřídala českou jednotku v africkém Mali. Od března celekm 38 českých vojáků v rámci mise Evropské unie střeží velitelství v Bamaku.  

Čeští vojáci v africkém Mali | foto: Armáda ČR

Speciál s poslední skupinou sedmnácti českých vojáků, kteří působili v Mali od poloviny letošního března, přistál v Praze-Kbelích v sobotu po desáté večer.

"Odjeli jsme ze země, která se pomalu začíná stabilizovat. Prošla prvními prezidentskými volbami. Je vidět, že situace se obrací k lepšímu. Odjeli jsme tedy ze stabilnější země, než do které jsme přijeli," řekl po příletu velitel jednotky Marek Štěpánek.

Mise v Mali byla podle něj zcela odlišná o těch, které v posledních letech čeští vojáci absolvovali například v Afghánistánu. Především kvůli klimatickým podmínkám. "Nebylo zde sice to každodenní bezprostřední ohrožení, kdy dopadali na základnu každý den rakety, ale i tak byla vzhledem ke klimatickým podmínkám velmi náročná," dodal Štěpánek s tím, že čeští vojáci museli být neustále v pohotovosti.

V průběhu mise se podle něj čeští vojáci potýkali kromě vedra i s malárií. Onemocněli dva vojáci.

Chrudimské výsadkáře nyní vystřídali v Mali vojáci ze 41. mechanizovaného praporu ze Žatce, které doplnili příslušníci ze 7. mechanizované brigády. Jednotka pod velením Martina Sekery bude pokračovat v zabezpečení ochrany velitelství výcvikové mise EU TM (Training Mission) v hlavním městě Bamaku.

Na starost bude mít také doprovod osob a konvojů. Navíc bude jednotka posílena o čtyři vojenské instruktory ze 43. výsadkového mechanizovaného praporu z Chrudimi, kteří se na základně Koulikoro, asi 50 kilometrů od metropole Bamaka, budou podílet na výcviku malijských vojáků.

Většina příslušníků 2. jednotky již působila v zahraničních operacích v Afghánistánu, Kosovu nebo v Bosně.

Po více než rok trvajícím konfliktu se situace v Mali začala v létě pomalu uklidňovat. Vláda v Bamaku podepsala dohodu o příměří s kočovnými Tuaregy, kteří loni na jaře na severu země jednostranně vyhlásili nezávislý stát Azavad.

Unijní misi vede v africké zemi Francie, která má na stabilizaci situace velký podíl. Na naléhavé volání Mali vyslala letos v lednu do své někdejší kolonie vojenské jednotky, aby vytlačily radikální islamisty, kteří obsadili sever země. Teprve s příchodem Francouzů začala malijská vláda postupně dobývat zpět islamisty obsazená města, mimo jiné i věhlasný památkový komplex v Timbuktu.

inc natoaktual.cz