Čeští piloti stíhaček loni létali nejvíc za poslední roky

Vydáno 06.02.2008
Přes devadesát hodin na obloze. Tak vypadal loňský pracovní rok pro elitní české piloty nadzvukových stíhaček Jas-39 Gripen. Stíhači tak strávili v kokpitech letounů nejvíce hodin za poslední roky.  

Jednadvacet elitních pilotů loni nalétalo na gripenech celkem přes 1 900 hodin "Je to nejvíce za poslední čtyři roky," potvrdila mluvčí čáslavské základny Magdalena Dvořáková.

V roce 2005, kdy gripeny nahradily ve výzbroji vzdušných sil zastaralé letouny MiG-21, nalétali čeští stíhači zhruba 1 300 letových hodin. Podobné to bylo i v dalším roce. Pro srovnání například v letech 1993 až 1997 nalétal každý vojenský pilot průměrně do 30 hodin.

"Je to hlavně díky mírným zimním měsícům. Loni nalétali asi 93 procent z naplánovaných letů. To je obrovské číslo. Dosáhnout sta procent by šlo jen v ideálním případě, to znamená bez nemocí, za perfektního počasí, bez dovolených a mimořádných situací, a to je prostě nereálné," konstatovala Dvořáková.

Letouny gripen pro zabezpečení vzdušného prostoru si Česká republika od Švédska pronajala v roce 2005 na deset let přibližně za 19,6 miliard korun. Celkem mají vzdušné síly k dispozici 12 nejmodernějších stíhaček Jas-39 Gripen C a dva dvoumístné cvičné letouny s označením D.

Švédsko nedávno nabídlo Česku, že by díky svým kvalitám mohli čeští piloti gripenů školit kolegy z dalších armád, které gripeny provozují. Ministerstvo obrany už o nabídce jedná na expertní úrovni.

Čeští letci by si pak v budoucnu měli na konto připsat i první zahraniční misi pod hlavičkou NATO. V roce 2009 by měly stíhačky s letouny Jas-39 Gripen střežit vzdušný prostor tří pobaltských republik − Litvy, Lotyšska a Estonska. - více zde

 

inc natoaktual.cz