Čeští chemici odhalili vážné problémy v afghánských nemocnicích

Vydáno 09.03.2009
Čeští chemici v Afghánistánu dokončili průzkum zdravotnických zařízení v metropoli Kábulu a severoafghánském Mazáre Šaríf. Výsledky jejich průzkumu ukázaly na vážné problémy.  

PROHLÉDNĚTE SI FOTOGRAFIE

Ve většině z prozkoumaných zařízení totiž místní personál nedodržuje hygienické zásady a nevhodně skladuje a likviduje chemický, biologický i použitý zdravotnický materiál.

"Biologický a zdravotnický odpad, který vzniká během lékařských zákroků, není náležitým způsobem likvidován, ale je skladován v plastických obalech na volném prostranství v různých zákoutích a dvorcích těchto zařízení," konstatoval velitel chemické jednotky Jaroslav Bartoš.

Tato místa jsou navíc zcela běžně přístupná i místnímu obyvatelstvu a volně žijícím živočichům a proto se podle něj stát mohou stát velkým rizikem i pro zahraniční jednotky.

Samostatnou kapitolou je pak kvalita zdrojů pitné vody ve zdravotnických zařízeních. "Pitná voda je z převážné většiny mikrobiologicky kontaminovaná a nevyhovuje proto evropským hygienickým požadavkům na pitnou vodu v téměř všech sledovaných mikrobiologických ukazatelích," uvedla Pavlína Vašíčková, která velí chemické laboratoři.

Jak připomněla, místní obyvatelstvo tyto zdroje pitné vody běžně využívá bez jakýchkoliv akutních zdravotních obtíží. Jiné zdroje vody totiž chybí.

Malá patnáctičlenná česká jednotka protichemické, biologické a radiační ochrany působí na letišti Kaia v metropoli Kábulu už od roku 2007.

Kromě ochrany spojeneckých jednotek čeští specialisté hledají a zkoumají ohniska možného chemického, biologického nebo radiačního ohrožení.