natoaktual.cz

SPECIÁL: Víme, co máme

Pilotní série projektu na podporu
domácího obranného průmyslu

 • natoaktual.cz
 • Zpravodajství
 • Informační centrum o NATO
 • nato.idnes.cz

 • Žádní nepřátelé, ale ani procházky po městě, hlásí český velitel z Mali

  4. dubna 2013  10:14
  Úmorná vedra brzy vystřídá období dešťů. Čeští výsadkáři mají za sebou prvních pár dnů mise v africkém Mali. V hlavním městě Bamaku, kde chrání velitelství, panuje klid. Střety s islamisty se odehrávají daleko na severu.  
  Čeští vojáci v africkém Mali | foto: Armáda ČR

  "Reakce na naši přítomnost jsou ze strany místních obyvatel prakticky jen kladné. Nesetkali jsme se zatím s žádným odmítavým nebo dokonce nepřátelským chováním," hlásí z africké mise velitel české jednotky Marek Štěpánek.

  Česká mise v Mali

  Základnu mise EU by měli Čeští vojáci střežit půl roku. Jde o nebojovou misi. Pak by měli přejít k výcviku příslušníků maliských ozbrojených sil, pokud o to EU požádá. V takovém případě by se český tým vyměnil a do Mali by odjeli vojenští instruktoři.
  Mise má mandát zatím na 15 měsíců. Maliské armádě čeští vojáci poskytnou vybavení, které už sami nepotřebují: zbraně, munici i elektrocentrály. Většina ze 34 českých vojáků, kteří do Mali odcestovali, je ze 43. výsadkového praporu v Chrudimi. Zkušenosti mají z misí v Afghánistánu i Balkánu.
  Kromě zbraní mají z Česka k dispozici tři vozidla Land Rover - 130 "Kajman", tři lehká obrněná vozidla Iveco a dvě nákladní Tatry T-815.

  Celkem 34 českých vojáků zde začalo plnit úkoly v rámci mise Evropské unie přesně na velikonoční pondělí. Do země přicestovali už před třemi týdny, aby se na misi připravili. Češi mají na starost kompletní ochranu velitelství výcvikové mise EU (EUTM).

  Výsadkáři zajišťují také doprovody hlavních představitelů velitelství operace a logistické konvoje. A tomu podle Štěpánka podléhá režim celé jednotky.

  Situace v Bamaku je sice klidná a ani sami vojáci nepředpokládají, že by se dostali do nějakých bojových střetů. "Samozřejmě ale musíme a jsme připraveni na veškeré eventuality. Pokud bychom byli napadeni, jsme připraveni reagovat," dodává velitel.

  Čeští vojáci jsou ubytování přímo v areálu velitelství, kde mají veškeré potřebné zázemí. Jediné, s čím se prý ještě vyrovnávají, je podnebí. "Teploty dosahují ve stínu přes 40 stupňů, velká vlhkost a blíží se období dešťů," říká Štěpánek.

  Bamako, kde žije přes 1,5 milionu lidí, je městem kontrastů. Moderní zástavbu střídají chudinské čtvrti. Metropole zůstala dosud před boji s islamisty uchráněna. Válčí se na severu země, daleko odsud.

  I přes relativní klid však musí být čeští vojáci neustále v pohotovosti. Případné "procházky" do města nepřipadají v úvahu. "Každý musí být přítomen na základně, abychom v případě jejího napadení mohli okamžitě reagovat," konstatuje Štěpánek.

  inc natoaktual.cz

  Barista i záchranář u kanónu

  Říjen 2019

  Poprvé v historii nechala armáda záložáky pálit z kanónů ostrými

  Dny NATO v Ostravě

  Září 2019

  Dny NATO navštívilo 220 tisíc lidí, ukázaly i nové vrtulníky pro armádu.

  Továrna na instruktory

  Červenec 2019

  Britský poradní tým s pomocí Čechů vyškolil už přes 9 500 vojenských instruktorů.

  Mraky prachu, vedro a léčky

  Červen 2019

  Jak vypadá příprava českých vojáků na misi v africkém Mali.

  Partneři portálu