České nevládní organizace mají šanci ovlivnit budoucnost NATO

Vydáno 04.10.2010
Češi mohou zasáhnout do budoucnosti Severoatlantické aliance. Několik nevládních organizací se vůbec poprvé pokusilo definovat společné stanovisko ke klíčovému tématu české i zahraniční bezpečnostní politiky, k nové strategické koncepci NATO.  

Česká občanská společnost získala nový nástroj pro komunikaci svých názorů. Několik zdejších nevládních organizací a think-tanků se vůbec poprvé pokusilo definovat společné stanovisko ke klíčovému tématu české i zahraniční bezpečnostní politiky, k nové strategické koncepci NATO.

V Severoatlantické alianci v těchto dnech začala finální fáze přípravy nové strategické koncepce NATO. Doporučení ohledně toho, jak by se v ní měly odrazit zájmy ČR, předkládají českým špičkám přední odborníci sdružení v projektu "Nová strategická koncepce NATO: zájmy a priority České republiky".

Jeho výsledkem je sborník, který ve čtyřech doporučujících zprávách jednak navrhuje, jaká témata a v jaké formě by se měla v nové strategické koncepci NATO objevit, ale zejména jak by se k nim měla stavět Česká republika. Zprávy zahrnují oblasti od analýzy současného bezpečnostního prostředí a vnějších aktérů přes schopnosti NATO až po spolupráci Aliance s Evropskou unií.

Spolupráce napříč bezpečnostní komunitou
Autoři se nedrží jen obecných návrhů typu "sledovat své bezpečnostně-politické priority", ale ve velkém rozsahu analyzují i konkrétní postupy, například ve vztahu s Ruskem. "Aliance by měla počítat s tím, že může dojít ke zdánlivě paradoxní situaci, kdy je například Rusko užitečným partnerem Aliance v jedné oblasti, ale zároveň problémem v jiné oblasti. Podobně pohlíží na vztah s NATO i nová ruská vojenská doktrína," píše v textu Jan Jireš z CEVRO Institutu, který projekt koordinoval. Podle něj je však i zájmem Česka, aby se Aliance pokusila o jednotné a solidární vystupování vůči externím aktérům, a především Rusku. V tomto právě vydaném sborníku doporučení se na jako vůbec prvním společném projektu sešli hlavní čeští představitelé bezpečnostní komunity – sedmi českých nevládních výzkumných organizací.


O PROJEKTU
Výzkumného projektu "Nová strategická koncepce NATO: Zájmy a priority České republiky" se účastní celkem 7 akademických pracovišť a nevládních think-tanků, které se zabývají evropskou bezpečností, českou bezpečnostní politikou, Severoatlantickou aliancí a transatlantickými vztahy. Cílem je analyzovat témata a problémy, které jsou v souvislosti s přípravou nové Strategické koncepce NATO relevantní pro Českou republiku, a identifikovat české zájmy a priority.

Více informací na stránkách projektu zde

"Projekt se snažil zprostředkovat pohled české bezpečnostní komunity na problematiku nové strategické koncepce NATO, a proto jsme si mohli dovolit občas formulovat pregnantněji, než to bude ve výsledném oficiálním dokumentu NATO možné," popisuje výhody spolupráce nevládních organizací Jireš.

S nápadem oslovit své české kolegy přišel zhruba před rokem na základě zkušenosti z USA. "Ve Spojených státech je běžné, že se při nastolování zásadních témat jednotlivé think-tanky sejdou a bez ohledu na své například teoretické zaměření či blízkost k politické straně spolu spolupracují a dokážou vyprodukovat reprezentativní materiál," vysvětluje pozadí projektu Jireš.

Právě zapojení co nejširší části odborné i laické veřejnosti do diskuze o bezpečnosti stála u počátku tvorby nové strategické koncepce NATO, jejíž přípravu chtěl sám generální tajemník NATO bezprecedentně co nejvíce otevřít. "Právě do této myšlenky náš projekt "Nová strategická koncepce NATO: zájmy a priority České republiky" na začátku roku vstoupil," připomíná Jan Jireš, "protože oproti zahraničí nám tu aktivity na toto téma chyběly. Čili jsme se snažili minimálně na rovině nevládních organizací a think tanků zabývajících se bezpečnostní politikou ten nedostatek debaty trochu nahradit."

Význam dokumentu se teprve ukáže
Dokument, který sedm českých organizací předložilo, padne na úrodnou půdu ovšem jen v případě, že jej využijí ti, kterým je určen. A našlápnuto má dobře, pochvalují si jej nejen ministerstva, ale i organizace stojící mimo tento projekt.

"Toto společné úsilí sedmi expertních organizací je dobrá investice a bude důležitým příspěvkem do debaty o bezpečnostní politice v Česku," shrnul za ministerské úředníky přítomné na představení knihy minulý týden náměstek ministra zahraničí Jiří Schneider.

"Je to dobrý dokument, který věřím bude sloužit jako vhodný podnět k diskuzi nejen politiků, ale i veřejnosti," řekl o sborníku další host semináře, historik Miloslav Had z Rady pro mezinárodní vztahy.

Z koncepce NATO vyjdou i české dokumenty
Na nadcházejícím summitu NATO v Lisabonu koncem letošního listopadu má Aliance schválit svou novou strategickou koncepci, tedy klíčový dokument o směřování osmadvacetičlenného bloku. Půjde o první aktualizaci tohoto dokumentu od roku 1999, kdy byla schválena stávající koncepce a kdy zároveň Česko vstoupilo do NATO.

ANALÝZY NATOAKTUAL.CZ
Souhrn původních expertních analýz k tématu najdete na portále natoaktual.cz zde 

"Těch 10 let, co jsme v NATO, je do určité míry 10 let hledání vlastní role NATO," řekl na úvod středečního semináře k představení výsledků projektu "Nová strategická koncepce NATO: zájmy a priority České republiky" ředitel odboru bezpečnostní politiky ministerstva zahraničí Ivan Počuch. "Tento projekt, v němž se sešlo sedm předních českých nevládních organizací, jsme podpořili právě proto, aby proběhla debata v rámci všech těch změn, které se staly za 11 let od vydání poslední strategické koncepce NATO."

Nová koncepce NATO bude důležitým dokumentem i pro Českou republiku, protože se objeví v době, kdy bude o svých nových strategických dokumentech jednat i ČR. "Čekám, že debata kolem alianční strategické koncepce bude důležitá i pro aktualizaci českých strategických dokumentů, o níž vláda rozhodla, tedy Bezpečnostní strategie a Bílé knihy o obraně," připomněl Schneider.

Jeho slova potvrdilo i ministerstvo obrany. "Tento alianční dokument bude důležitý nejen pro NATO, ale i pro Českou republiku právě při tvorbě její Bílé knihy o obraně," potvrzuje širší význam koncepce náměstek ministra obrany Michal Hrbata.

Ambici, že by tento projekt skutečně mohl být základem debaty v Česku a to napříč politickým spektrem, potvrzuje i Jan Jireš. "Já jsem rád, že se podařilo do projektu zapojit celé spektrum nevládních organizací a že tedy ten výsledný text je skutečně slibné východisko i pro přípravu českých strategických dokumentů."

Důležitost takového přístupu podle mnoha pozorovatelů tkví v tom, že samotná debata nové koncepci jak uvnitř NATO, tak uvnitř členských zemí, včetně ČR, bude pro další vývoj bezpečnostní politiky NATO i jednotlivých členů minimálně stejně přínosná jako samotný výsledný dokument.

ORGANIZACE ZAPOJENÉ DO PROJEKTU
- Asociace pro mezinárodní otázky (AMO)
- Centrum transatlantických vztahů vysoké školy CEVRO Institut (PCTR)
- Institut pro evropskou politiku EUROPEUM
- Jagello 2000 - Informační centrum o NATO
- Prague Security Studies Institute (PSSI)
- Středisko bezpečnostní politiky, CESES FSV UK
- Katedra mezinárodních vztahů a evropských studií FSS MU

Petr Zlatohlávek natoaktual.cz