natoaktual.cz

SPECIÁL: Útok na Ukrajinu

Zpravodajský souhrn
k ruské invazi na Ukrajinu

 • natoaktual.cz
 • Zpravodajství
 • Informační centrum o NATO
 • nato.idnes.cz

 • Češi vylepšili „tři prsty smrti“, ruské rakety pomalu docházejí

  6. března 2012  23:18
  Pardubičtí výzkumníci ve spolupráci s českou armádou dokončili modernizaci sovětského protiletadlového systému KUB s raketami země-vzduch. Obávaná zbraň protivzdušné obrany, přezdívaná "tři prsty smrti", je nyní schopná odpalovat moderní střely namísto zastaralých ruských raket. Armáda si ale nemůže modernizaci dovolit.  

  Modernizovaný protiletadlový raketový komplex 2K12 - KUB na pardubickém letišti | foto: Lubomír Světničkanatoaktual.cz

  Na objednávku ministerstva obrany vznikl v roce 2009 projekt, který na světě dosud nemá obdoby. Pardubičtí specialisté vyřešili, jak nahradit původní sovětské rakety pro protiletadlový raketový komplet 2K12 KUB, v kódovém označení NATO SA-6 Gainful. První funkční model představili na pardubickém letišti.

  Za původní a dnes již zastaralé rakety země-vzduch 3M9M3 dosadili moderní střely Aspide světové nadnárodní zbrojařské dvojky v tomto oboru MBDA. Pro její integraci musel být zcela změněn řídicí systém. Z původního zařízení tak zůstal pouze skelet.

  Raketový systém 2K12 - KUB ve výzbroji české armády
  Raketový systém 2K12 - KUB ve výzbroji české armády

  "Čeká nás zhruba ještě půl roku práce. Vyvrcholením by měly být ostré střelby," naznačil generální ředitel firmy Retia Petr Novák. Cíl dvouletého vývoje a výzkumu, který si česká armáda u firmy objednala, je splněn. Systém původně sovětské provenience je podle jeho slov po modernizaci zcela nezávislý na sovětských, respektive ruských raketách.

  2K12 KUB (SA-6 Gainful)

  Pozemní samohybný protiletadlový raketový komplet krátkého dosahu určený především k ničení letadel, vrtulníků a řízených střel s plochou dráhou letu v malých a středních výškách - od 25 až do 10 000 metrů. Účinný dostřel je až až 23 km.
  Vývoj začal už v padesátých letech minulého století, v roce 1967 byl systém zaveden do výzbroje sovětské armády a později pak do ostatních armád východního bloku. Bojové komponenty komplexu jsou instalovány na vysoce mobilních pásových podvozcích s pancéřovou ochranou a s vlastními zdroji elektrické energie.

  "Pro mě, jako pro technika to byla výzva," řekl šéf projektu modernizace Pavel Queisner. Tým jeho lidí a řady dalších expertů například z Univerzity obrany strávil nad řešením tisíce hodin. Modernizace se ale netýkala pouze odpalovacích ramp, ale také výměny sledovacího zařízení a nového počítačového systému, který celý raketový komplet navádí na cíle a ovládá.

  Armáda nemá zájem, zatím

  Původní rakety, které například loni budily největší obavy během leteckých úderů NATO v Libyi, se přitom celosvětově stávají "nedostatkovým zbožím". Žádné další už zřejmě výrobce dodávat nebude.

  V české armádě životnost původních raket vyprší kolem roku 2017. Paradoxně však v tuto chvíli o vylepšený systém "nemá zájem", i když se na vývoji podílela i finančně. Musí šetřit a modernizaci si nemůže dovolit. O pravděpodobném konci "tří prstů smrti" v protivzdušné obraně Česka se píše také v Bílé knize o obraně, strategickém koncepčním dokumentu pro směřování armády na nadcházející roky.

  Ve výzbroji mají čeští vojáci celkem čtyři baterie původních 2K12 KUB. Každá se skládá z jednoho radarového vozidla a čtyř odpalovacích zařízení. Ačkoliv vývoj přišel řádově pouze na miliony korun, může české armádě a dalším potencionálním zákazníkům uspořit miliardy.

  "Kdybychom se měli vybavit, tedy koupit zcela nové systémy, stála by náhrada až 15 miliard korun. Modernizace na základě výzkumu společnosti Retia by vyšla na dvě až tři miliardy," uvedl brigádní generál Bohuslav Dvořák, ředitel sekce rozvoje druhů sil na ministerstvu obrany. Jak dodal, definitivní rozhodnutí zatím nepadlo.

  Podobný problém s dosluhujícími raketami už nyní řeší i další země včetně například sousedního Slovenska nebo Rumunska a Bulharska. "Systém má obrovský exportní potenciál," uvedl šéf Asociace obranného průmyslu Jiří Hynek.

  Systém KUB mají ve výzbroji všechny státy bývalé Varšavské smlouvy, ale také řada zemí na Blízkém východě či v Asii. Pardubická firma tak věří, že by se mohla podílet na jejich modernizaci.

  Lubomír Světnička natoaktual.cz

  Barista i záchranář u kanónu

  Říjen 2019

  Poprvé v historii nechala armáda záložáky pálit z kanónů ostrými

  Dny NATO v Ostravě

  Září 2019

  Dny NATO navštívilo 220 tisíc lidí, ukázaly i nové vrtulníky pro armádu.

  Továrna na instruktory

  Červenec 2019

  Britský poradní tým s pomocí Čechů vyškolil už přes 9 500 vojenských instruktorů.

  Mraky prachu, vedro a léčky

  Červen 2019

  Jak vypadá příprava českých vojáků na misi v africkém Mali.

  Partneři portálu

  NATO PDD iDnes.cz Newton Media