Rakeťáci vyzkoušejí „tři prsty smrti" při ostrých střelbách u Baltu

6. května 2017  6:01
Vojáci ze strakonického 251. protiletadlového raketového oddílu se připravují na ostré střelby na Baltu. Na přelomu května a června budou na speciálním polygonu Ustka na severovýchodě Polska pálit na letící cíle z raketových komplexů KUB, přezdívaných "tři prsty smrti".  
Ostré raketové střelby protiletadlového komplexu 2K12 KUB u Baltu v minulých letech | foto: Jan Kouba, AČR
galerie Ostré raketové střelby protiletadlového komplexu 2K12 KUB u Baltu v minulých... Bojové prvky protiletadlového raketového komplexu 2K12 KUB – odpalovací... Nabíjení odpalovacího zařízení protiletadlového komplexu 2K12 KUB raketami Při výcviku vojáci využívají simulační technologie. Na snímku zachycen emulátor... Vojáci se zdokonalují v zachytávání a fiktivním ničení vzdušných cílů.... Odpalovací zařízení 2P25 protiletadlového komplexu KUB Obsluha radiolokátoru protiletadlového komplexu KUB během výcviku Během přípravy na bojové střelby spolupracují protiletadlovci s leteckou... Vojáci během rozvinování řídícího a naváděcího radiolokátoru SURN CZ

Ostré střelby na Baltu jsou pro raketovou jednotku pomyslným vrcholem výcviku. Na pobřežní polygon Ustka v Polsku jezdí už roky. Nikde v České republice totiž ostré střelby z raketových komplexů 2K12 KUB uskutečnit nelze.

2K12 KUB

V kódovém označení NATO SA-6 Gainful je pozemní samohybný protiletadlový raketový komplet krátkého dosahu určený především k ničení letadel, vrtulníků a řízených střel s plochou dráhou letu v malých a středních výškách - od 25 až do 10 000 metrů. Účinný dostřel je až až 23 km.

Vývoj začal už v padesátých letech minulého století, v roce 1967 byl systém zaveden do výzbroje sovětské armády a později do ostatních armád východního bloku. Bojové komponenty komplexu jsou instalovány na vysoce mobilních pásových podvozcích s pancéřovou ochranou a s vlastními zdroji elektrické energie.

Na bojové střelby se jednotka připravuje už týdny. Naposledy na letecké základně v Čáslavi. „Cvičíme standardní bojovou činnost, vojáci se zdokonalují v zachytávání a fiktivním sestřelování nepřátelských vzdušných cílů,“ konstatoval Radim Janák, velitel druhé protiletadlové baterie.

Zaměřovat zkoušejí simulované i reálné cíle. Spolupracují proto s čáslavskými piloty. Při bojových střelbách v Polsku budou vojáci střelami cílit na upravené letecké rakety SRCP-WR.

Ty imitují skutečný vzdušný cíl s radiolokačními charakteristikami odpovídajícími stíhacímu letounu.

Takovýto cvičný terč o průměru zhruba 20 centimetrů a délce 2,5 metru doletí až na vzdálenost 20 kilometrů. Letí přitom po předem naprogramované dráze.

Klíčový během ostrých střeleb bude okamžik, kdy operátor bude muset zaznamenat odpálení cíle z letounového nosiče, konkrétně polského letounu Su-22, a přejít na jeho sledování.

Zvládnout to musí během několika sekund. Letoun poté provede takzvaný odval a vrátí se na leteckou základnu. Samotnou střelbu zahájí vojáci z bezpečnostních důvodů až v okamžiku, kdy letoun opustí vymezený prostor.

Právě trénink takzvaných odvalů, neboli zachycení cíle po odpálení z letounového nosiče, na vojáky teprve čeká. Budou při tom úzce spolupracovat s čáslavskými piloty.

Fotografie

Nabíjení odpalovacího zařízení protiletadlového komplexu 2K12 KUB raketami
Vojáci během rozvinování řídícího a naváděcího radiolokátoru SURN CZ

Letadlo i cíl jim budou nejčastěji simulovat dva bitevníky L-159 ALCA. „Obě letadla poletí velmi blízko za sebou. Operátor je tak na obrazovce v radiolokátoru uvidí jako jeden cíl,“ popsal šéf přípravy Boris Cvetinov. Poté, co se jeden z letounů odpoutá, začne operátor rozeznávat dva cíle a sledovat ten, který imituje raketu.

inc natoaktual.cz

Dny NATO v Ostravě

Září 2016

Počtem účastnících se letadel rekordní Dny NATO v Ostravě vidělo 130 tisíc návštěvníků.

Šampionát odstřelovačů

Duben 2016

Jedna rána, dvacet sekund! Snajpři z devíti zemí soupeřili v preciznosti

Staronová Aerovka

Duben 2016

V historických hangárech Aerovky v pražských Letňanech se otevírá nová letecká expozice.

Jordánské bojovnice

Září 2015

„Křehcí zabijáci“ v maskáčích a s kabelkami se chtějí vyrovnat mužům. Osmička žen předvedla své bojové dovednosti.

Mise na Islandu

Srpen 2015

Čeští letci s gripeny už podruhé během relativně krátké doby střežili na několik týdnů v rámci mise NATO daleký Island.