Češi v Kosovu: Mezi lidmi roste napětí

Vydáno 07.11.2005
Čeští vojáci v mírové misi v Kosovu pečlivě sledují poslední události. Důvodem jsou hrozby takzvané Armády za nezávislost Kosova. Ta o sobě nedlouho před jednáním o konečném statutu Kosova dala vědět provokativními akcemi.  

"Mezi lidmi je cítit rostoucí napětí," uvedl pro natoaktual.cz mluvčí českého kontingentu v Kosovu Pavel Löffler.

Důvodem jsou blížící se jednání o konečném statutu Kosova, která jsou naplánována na listopad. Před týdnem totiž média ve správním centrum Prištině uveřejnila hrozby takzvané Armády za nezávislost Kosova. Ta má za sebou několik provokačních akcí.

V prohlášení v tisku tato organizace hrozí poslancům, že budou mít "velké potíže", pokud nebudou jednat podle vůle lidu a požadovat samostatnost Kosova. - více zde

"Máme určité informace o aktivitách této údajné organizace," řekl Löffler. Podle něj však nejsou zprávy o možných nepokojích a údajných hrozbách Armády za nezávislost Kosova potvrzené.

"Nějaké zprávy se objevují v místních médiích, ale v našem prostoru odpovědnosti jsme zatím žádné aktivity nezaznamenali," konstatoval Löffler.

Dodal, že v případě jakýchkoliv nenadálých událostí je česká jednotka připravena okamžitě reagovat podobně jako na loni jaře, kdy Kosovo zachvátila vlna etnických násilností. Čeští vojáci tehdy bránili střetům kosovských Albánců se srbskou menšinou. - více zde

"Vojáci jsou vycvičeni na potlačování davů. Na možné nepokoje jsme se připravovali jak před odletem do mise, tak i tady na místě," konstatoval Löffler.

V současnosti v Kosovu operuje zhruba 500 českých vojáků. Po převzetí velení jedné ze čtyř oblastí mají Češi v misi KFOR na starost polovinu obyvatelstva celého Kosova. Střední část země je navíc považována za strategickou. - více zde

Kosovo je pod správou OSN. Na klid v oblasti dohlížejí tisíce vojáků mírové mise KFOR pod velením NATO. Oficiálně je však Kosovo nadále jednou z provincií Srbska a Černé Hory.

Kosovští Albánci, kteří tvoří přes 90 procent obyvatelstva, chtějí dosáhnout nezávislosti provincie. Srbové, kterých zůstalo v Kosovu po válce jen několik tisíc, si přejí zůstat součástí Srbska a Černé Hory. Řízením jednání mezi Srby a Albánci pověřila OSN bývalého finského prezidenta Martti Ahtisaariho. - více zde

inc natoaktual.cz