natoaktual.cz

SPECIÁL: Summit NATO 2021

Vrcholná schůzka spojenců Aliance
14. června v Bruselu

 • natoaktual.cz
 • Zpravodajství
 • Informační centrum o NATO
 • nato.idnes.cz

 • Češi odletěli chránit Island, na ostrově budou šest týdnů

  20. července 2015  10:19
  Hlavní část sedmdesátičlenného českého kontingentu odletěla armádním speciálem v pondělí po deváté ráno na Island. Po šest týdnů budou čeští letci chránit vzdušný prostor kolem ostrova. Pětice stíhaček Gripen na sever odletí až ve středu.  

  Čeští vojáci odlétají chránit Island | foto: Lubomír Světničkanatoaktual.cz

  Češi už Island chránili loni na podzim. Mimořádná mise stejně jako loni potrvá šest týdnů. O vyslání české tygří letky s gripeny požádala přímo Severoatlantická aliance.

  Důvodem je operační vytížení kanadských vzdušných sil při úderech proti Islámskému státu. Právě Kanaďané měli v létě ochranu Islandu, který nemá vlastní armádu, v rámci takzvaného Air Policingu převzít. Češi za ně tedy prakticky zaskočí.

  „V podstatě jsme navázali na to, čím jsme prošli loni na podzim, jen byla příprava ve větším časovém tlaku. To, co nám minulý rok trvalo šest měsíců, jsme nyní museli zvládnout během šesti týdnů,“ konstatoval před odletem velitel pozemního personálu Jan Ďucha.

  Na druhou stranu ale vojáci po zkušenostech z loňska přesně věděli, co mají s sebou na ostrov pro bezproblémový provoz stíhaček vzít. I tak jde o zhruba 50 tun materiálu.

  „S ohledem na roční období víme, že i když je léto, čeká nás nevlídné studené deštivé počasí. To pro nás ale problém není,“ uvedl Ďucha s tím, že problémy na Islandu může způsobovat silný vítr , který rozfoukává mračna prachu po letištních plochách.

  Fotografie

  Čeští vojáci odlétají chránit Island
  Čeští vojáci odlétají chránit Island
  Čeští vojáci odlétají chránit Island
  Čeští vojáci odlétají chránit Island

  Pětice strojů Gripen se na Island vypraví ve středu společně s italským létajícím tankerem. Během cesty totiž budou muset piloti několikrát doplňovat palivo přímo za letu.

  Čeští stíhači chránili Island už loni na podzim. Ostrovní země a jeden ze zakládajících členů NATO nemá vlastní armádu v pravém slova smyslu a poblíž jeho vzdušného prostoru údajně v posledních měsících narůstaly aktivity ruských vzdušných sil. Čeští stíhači byli několikrát uvedeni do vyšší pohotovosti, k ostrému startu ale povoláni nakonec nebyli.

  Ochrana Islandu bude v pořadí čtvrtou zahraniční misí českých letců s gripeny. V minulosti podobně dvakrát chránili vzdušný prostor Litvy, Lotyšska a Estonska.

  inc natoaktual.cz

  Barista i záchranář u kanónu

  Říjen 2019

  Poprvé v historii nechala armáda záložáky pálit z kanónů ostrými

  Dny NATO v Ostravě

  Září 2019

  Dny NATO navštívilo 220 tisíc lidí, ukázaly i nové vrtulníky pro armádu.

  Továrna na instruktory

  Červenec 2019

  Britský poradní tým s pomocí Čechů vyškolil už přes 9 500 vojenských instruktorů.

  Mraky prachu, vedro a léčky

  Červen 2019

  Jak vypadá příprava českých vojáků na misi v africkém Mali.

  Partneři portálu

  NATO PDD iDnes.cz Newton Media