Češi jsou 11 let členy NATO, Alianci chápou jako ochránce

Vydáno 12.03.2010
Na většině základen po celé České republice si vojáci připomněli jedenácté výročí vstupu České republiky do NATO. Česko přistoupilo do Severoatlantické aliance spolu s Maďarskem a Polskem 12. března 1999.  
Výročí vstupu do Severoatlantické aliance si připomněli například na Univerzitě obrany v Brně, kde proběhlo slavnostní shromáždění. Podobné akce se uskutečnily také ve Vyškově a dalších místech země.

Česká republika, Maďarsko a Polsko se staly členy NATO přesně před jedenácti lety jako první postkomunistické země v první vlně rozšiřování Aliance. Ministři zahraničí tehdy předali v americkém městě Independence své americké kolegyni Madeleine Albrightové ratifikační listiny. Česko zastupoval Jan Kavan.

"Jsme odhodláni nebýt pro NATO břemenem, nýbrž právě naopak. Jsme připraveni splnit naši část odpovědnosti a závazku členských států a dostát všem povinnostem, které z členství vyplývají," řekl tehdy během ceremoniálu Kavan.

S členstvím jsme spokojeni
Lednový průzkum společnosti CVVM ukázal, že 56 procent lidí je s členstvím NATO plně spokojeno. Ve srovnání s loňským rokem je to o devět procent méně, nadále ale převládá pozitivní hodnocení. Více než dvě třetiny lidí (69 procent) zároveň hodnotí Alianci jako potřebnou vojenskopolitickou organizaci a rovné dvě pětiny osob chápou NATO jako záruku nezávislosti Česka. Pro polovinu lidí je NATO také zárukou míru a bezpečnosti v Evropě, 69 procent respondentů je pak přesvědčeno, že Aliance zvyšuje stabilitu a mír na evropském kontinentě.

Diskuse o možném vstupu země do NATO začala už po listopadu 1989. Na jaře 1994 se Česká republika připojila k aliančnímu programu Partnerství pro mír, který je považován za jakýsi předstupeň členství. O dva roky později pak čeští zástupci předali Alianci dokumenty nutné k zahájení rozhovorů o plnohodnotném členství.

Pozvánku ke vstupu do NATO dostala Česká republika na summitu Aliance ve španělském Madridu v červenci 1997.

Přístupové protokoly pak stvrdil svým podpisem tehdejší prezident Václav Havel přesně 26. února. Slavnostní akt se odehrál v Trůnním sále Pražského hradu. Ve stejnou chvíli obdobné dokumenty podepsal ve Varšavě i polský prezident Aleksander Kwasniewski.

Od vstupu do Aliance prošla armáda radikálními reformami, včetně zrušení povinné vojenské služby, a profesionalizací.

inc natoaktual.cz