natoaktual.cz

SPECIÁL: Summit NATO 2021

Vrcholná schůzka spojenců Aliance
14. června v Bruselu

 • natoaktual.cz
 • Zpravodajství
 • Informační centrum o NATO
 • nato.idnes.cz

 • Češi hlídají strategický Bagrám. Chrání tisíce vojáků i letouny

  15. listopadu 2013  17:03
  Čeští vojáci v Afghánistánu převzali nový úkol. Střeží jednu z nejdůležitějších spojeneckých základen v zemi - Bagrám. Zodpovídají tak za bezpečnost bezmála čtyřiceti tisíc spojeneckých vojáků, pro které je strategická základna dočasným domovem.  

  Cvičná střelba s odstřelovací puškou Falcon v okolí základny Bagrám v Afghánistánu | foto: 1. strážní rota

  Jednotka, jejíž jádro tvoří vojáci ze 73. tankového praporu z Přáslavic, se přesouvala do nové mise několika speciálními lety už od konce září.

  Od dnešního dne má 149 českých vojáků půl roku na starost ochranu rozlehlé základny i patnáctikilometrového pásu kolem ní. Kromě toho budou patrolovat v okolí společně s už vycvičenými jednotkami Afghánské národní armády a vyhledávat skrýše se zbraněmi povstalců.

  Fotografie

  Čeští vojáci na patrole v okolí základny Bagrám v Afghánistánu
  Čeští vojáci na patrole ve vozidlech MRAP v okolí základny Bagrám v Afghánistánu
  Čeští vojáci na patrole v okolí základny Bagrám v Afghánistánu
  Čeští vojáci na patrole v okolí základny Bagrám v Afghánistánu

  "Během patrol se zaměříme na místa, odkud povstalci v minulosti odpalovali na základnu rakety. Budeme zřizovat takzvaná kontrolně propouštěcí místa a také hledat skrýše se zbraněmi a municí povstalců," uvedl velitel jednotky Libor Tesař.

  "Americká" základna Bagrám leží asi čtyřicet kilometrů severně od Kábulu a je jednou z největších v Afghánistánu. Dominuje jí letiště s dvěma drahami, které umožňují přistání i těch největších letadel. Bagrám je naprosto klíčovým střediskem pro celou logistickou podporu mise ISAF a sídlí zde i jedno z velitelství.

  Základna vypadá jako malé město s množstvím obrovských hangárů, skladů a příbytky pro vojáky, ale i civilní zaměstnance. V současnosti jich tu pobývá asi 40 tisíc. "Základna Bagrám přináší pozitiva i negativa. Mezi kladné stránky patří dobré sociální zázemí, mezi ty záporné její velká rozloha," řekl jeden z příslušníků 1. strážní roty.

  A nebude to jednoduché. Češi musí zabezpečit nepřetržité hlídkování čtyřiadvacet hodin denně, sedm dní v týdnu. Proto se přímo na místě už několik týdnů předem na misi připravovali. Od americké armády převzali 30 obrněnců MRAP zodolněných proti výbuchům improvizovaných výbušných zařízení a absolvovali s nimi potřebný výcvik.

  Právě se speciálními vozidly MRAP budou Češi vyjíždět na patroly mimo základnu. Za jejími branami se ale budou pohybovat i pěšky. V posledních dvou týdnech už čeští vojáci absolvovali 27 patrol, zatím společně s Američany. Ti jim ukázali celou oblast a představili je zástupcům Afghánské národní policie, která má v okolí kontrolní stanoviště a se kterou budou čeští vojáci úzce spolupracovat.

  inc natoaktual.cz

  Barista i záchranář u kanónu

  Říjen 2019

  Poprvé v historii nechala armáda záložáky pálit z kanónů ostrými

  Dny NATO v Ostravě

  Září 2019

  Dny NATO navštívilo 220 tisíc lidí, ukázaly i nové vrtulníky pro armádu.

  Továrna na instruktory

  Červenec 2019

  Britský poradní tým s pomocí Čechů vyškolil už přes 9 500 vojenských instruktorů.

  Mraky prachu, vedro a léčky

  Červen 2019

  Jak vypadá příprava českých vojáků na misi v africkém Mali.

  Partneři portálu

  NATO PDD iDnes.cz Newton Media