natoaktual.cz

SPECIÁL: Útok na Ukrajinu

Zpravodajský souhrn
k ruské invazi na Ukrajinu

 • natoaktual.cz
 • Zpravodajství
 • Informační centrum o NATO
 • nato.idnes.cz

 • Británie proti Sýrii zatím nezasáhne. Asad slíbil, že se bude bránit

  30. srpna 2013  7:21
  Britský premiér David Cameron neuspěl v Parlamentu s návrhem, který by umožnil vojensky zakročit v Sýrii. Nejbližší spojenec USA pro možná zásah proti režimu Bašára Asada je tak zatím mimo hru. Spojené státy se ale podle ministra obrany Chucka Hagela budou snažit podporu pro "potrestání" syrského režimu získat.  

  Britský premiér David Cameron | foto: Lubomír Světničkanatoaktual.cz

  Prezident Barack Obama chce o postupu ohledně Sýrie rozhodnout v zájmu Spojených států, uvedl v prohlášení Bílý dům. Američané chtějí nadále situaci konzultovat s britskou vládou, kterou považují za jednoho z nejbližších spojenců.

  "Rozhodnutí prezidenta Obamy se budou řídit tím, co je v zájmu USA," uvedla mluvčí pro otázky národní bezpečnosti Caitlin Haydenová.

  Na ústup Británie reagoval i americký ministr obrany Chuck Hagel s tím, že Spojené státy budou nadále usilovat o vytvoření koalice, která by odpověděla na chemické útoky proti civilistům v Sýrii.

  Britská vláda Davida Camerona ve čtvrtek večer neuspěla při hlasování v dolní sněmovně Parlamentu ohledně vojenské intervence v Sýrii. Premiér pak v reakci na výsledek slíbil, že názor parlamentu nebude obcházet. "Pochopil jsem, že si Parlament nasazení britské armády nepřeje a vláda se podle toho zařídí," řekl Cameron.

  Ten před britskými poslanci argumentoval tím, že vládě nejde o to, stavět se na něčí stranu nebo podporovat syrskou opozici ani o změnu režimu, ale o reakci na válečný zločin. Cameron chtěl původně prosadit materiál, jež by přímo umožnil útok na Sýrii. Na nátlak opozičních labouristů ale předložil mírnější rezoluci, která předpokládá druhé hlasování po vyjádření inspektorů OSN a Rady bezpečnosti.

  Cameron také připustil, že není dosud stoprocentně jasné, kdo je za chemický útok zodpovědný. Osobně je ale přesvědčen, že na vině je režim syrského prezidenta Bašára Asada. Opírá se přitom o informace britských tajných služeb, které chemický útok v Sýrii potvrdily. Vláda také zveřejnila právní doporučení, podle něhož by byla vojenská akce možná i přes blokování v Radě bezpečnosti OSN.

  Rada bezpečnosti nerozhodla

  Ani další schůzka stálých členů Rady bezpečnosti ve čtvrtek nepřinesla jasno, jak se světové společenství k situaci v Sýrií postaví. Jednání pěti stálých členů Británie, Francie, USA, Ruska a Číny nedospěla k žádným definitivním závěrům.

  Stále velmi opatrně se k plánům na zásah vyjadřuje také Německo. Kancléřka Angela Merkelová se v telefonickém rozhovoru s ruským prezidentem Vladimirem Putinem shodla na tom, že by měl být konflikt vyřešen politicky a diplomaticky.

  Odmítavý postoj vůči vojenskému zásahu zopakoval také český prezident Miloš Zeman. "V Sýrii je na jedné straně sekulární diktátor a na druhé straně náboženští fanatici vedení Al-Káidou, a z tohoto důvodu nevidím vojenský zásah v Sýrii jako přiměřený, protože to není žádná válka mezi dobrem a zlem, ale válka mezi dvěma zly," uvedl.

  Asad slibuje, že se bude bránit

  V reakci na možnou vojenskou intervenci Západu se znovu ozval i syrský prezident Asad. Ve čtvrtek vzkázal, že se Sýrie bude bránit jakékoli agresi a z konfrontace s USA vyjde jako vítěz.

  "Od začátku krize čekáme, kdy se objeví náš skutečný nepřítel. Vím, že vaše morálka je dobrá, že jste připraveni čelit jakékoli agresi a bránit vlast," řekl Asad listu Al-Achbár. Syrská státní televize zveřejnila také přepis Asadova projevu, kde syrský vůdce proklamuje, že se "Sýrie bude bránit jakékoli agresi".

  Syrský premiér Vaíl Halkí ještě předtím prohlásil, že Sýrie se v případě zahraniční vojenské akce stane pro "útočníky hrobem".

  inc natoaktual.cz

  Barista i záchranář u kanónu

  Říjen 2019

  Poprvé v historii nechala armáda záložáky pálit z kanónů ostrými

  Dny NATO v Ostravě

  Září 2019

  Dny NATO navštívilo 220 tisíc lidí, ukázaly i nové vrtulníky pro armádu.

  Továrna na instruktory

  Červenec 2019

  Britský poradní tým s pomocí Čechů vyškolil už přes 9 500 vojenských instruktorů.

  Mraky prachu, vedro a léčky

  Červen 2019

  Jak vypadá příprava českých vojáků na misi v africkém Mali.

  Partneři portálu

  NATO PDD iDnes.cz Newton Media