natoaktual.cz

SPECIÁL: Útok na Ukrajinu

Zpravodajský souhrn
k ruské invazi na Ukrajinu

 • natoaktual.cz
 • Zpravodajství
 • Informační centrum o NATO
 • nato.idnes.cz

 • Británie posílá tajfuny na Kypr, Obama je přesvědčen o vině syrského režimu

  29. srpna 2013  10:21,  aktualizováno  16:21
  Velká Británie kvůli situaci v Sýrii a možnému vojenskému zásahu proti režimu Bašára Asada vyslala ve čtvrtek ráno na Kypr šest stíhacích letounů Eurofighter Typhoon. Podle ministerstva obrany jde o součást plánů pro "nepředvídatelné udalosti". Letouny mají v případě potřeby operovat z letiště Akrotiri.  

  Eurofighter Typhoon F2 britského Královského letectva | foto: Lubomír Světničkanatoaktual.cz

  "Jde o preventivní opatření, speciálně zaměřené na ochranu britských zájmů a obranu našich výsostných oblastí v době zvýšeného napětí v širším regionu," uvádí se v prohlášení britského ministerstva. Letouny jsou primárně určeny k ochraně vzdušného prostoru a podle ministerstva nebudou nasazeny v jakékoliv vojenské akci proti Sýrii.

  Smrtící déšť tomahawků může spustit kdykoliv, těžko se mu bránit

  Napětí v celé oblasti se stále zvyšuje. Týmy inspektorů OSN pokračují i ve čtvrtek ve vyšetřování. Jejich práce by měla skončit do pátku a ze Sýrie by měly odjet do sobotního rána, uvedl pro agenturu Reuters generální tajemník OSN Pan Ki-mun.

  Kdo stojí za útoky chemickými látkami i minulého týdne není zatím jasné. Spojené státy podle prezidenta Baracka Obamy dospěly k závěru, že útoky chemickými zbraněmi provedla syrská vláda. "Nedomníváme se, že by opozice udělala dané útoky. Došli jsme k závěru, že ve skutečnosti za ně může syrská vláda," uvedl Obama v pořadu Newshour stanice PBS.

  "Pokud to tak je, je třeba vyvodit mezinárodní důsledky," prohlásil. Definitivní rozhodnutí o Sýrii prý ale zatím neučinil a podle svých slov nemá zájem na otevřeném konfliktu.

  Tajné služby jasno nemají

  Americké tajné služby ale zatím nemají jasné informace o tom, že je za chemickým útokem v Sýrii prezident Bašár Asad nebo někdo z jeho spolupracovníků. Objevují se však zprávy, že by mohlo jít o "akci" prezidentova bratra Máhira. Ten má být velitelem 4. obrněné divize syrské armády, která ve farmářské čtvrti al-Ghoutá minulý týden podle zdrojů z OSN útočila.

  Masakr, který odstartoval vojenské manévry v oblasti, se odehrál minulou středu a na místě se našly zbytky raket, které mohly nést bojový plyn. Kolem počtu obětí panují nejasnosti, ovšem organizace Lékaři bez hranic potvrdila 355 obětí a tisíce zraněných. Všechny symptomy prý ukazují na otravu nervovým plynem.

  Rozpolcenost mezinárodní scény ohledné "potrestání" syrského režimu raketovým úderem se projevila také v Radě bezpečnosti OSN, která se ve středu nedohodla na britské rezoluci k Sýrii a bez souhlasu všech pěti stálých členů - tedy USA, Francie, Číny, Velké Británie a Ruska - nelze útoky začít. Proti se podle očekávání postavili dosavadní spojenci Sýrie - Čína a Rusko.

  Rusko podle agentura Interfax vysílá do oblasti dvě válečné plavidla. Má jít o protiponorková loď a raketový křižník. Ruské námořnictvo ale zprávu korigovalo s tím, že nasazení lodí není spojeno s událostmi v Sýrii a že jde o předem plánovanou výměnou ruských lodí ve Středozemním moři.

  Česko se staví k zásahu rezervovaně

  Česká republika se zatím k možnému vojenskému zásahu v Sýrii staví velmi rezervovaně. "Jsem si jist, že zdaleka ne celá Severoatlantická aliance žádá tento útok. Neopírá se o žádný právní základ," uvedl premiér končící vlády Jiří Rusnok.

  Připomněl i poslední prohlášení českého ministerstva zahraniční, které vyjádřilo pochybnosti nad přínosem vojenské akce pro pozitivní řešení syrského konfliktu.

  "Pro nás je Sýrie zemí velmi citlivou, máme s ní dlouholeté vztahy, ten konflikt nás netěší, ale nevěříme příliš tomu, že by tato ojedinělá akce mohla něco vyřešit. Naše skepse trvá," dodal s tím, že Česká republika je jednou z mála aliančních zemí, která má zastupitelský úřad v Damašku a působí v oblasti aktivně i pro spojence.

  inc natoaktual.cz

  Barista i záchranář u kanónu

  Říjen 2019

  Poprvé v historii nechala armáda záložáky pálit z kanónů ostrými

  Dny NATO v Ostravě

  Září 2019

  Dny NATO navštívilo 220 tisíc lidí, ukázaly i nové vrtulníky pro armádu.

  Továrna na instruktory

  Červenec 2019

  Britský poradní tým s pomocí Čechů vyškolil už přes 9 500 vojenských instruktorů.

  Mraky prachu, vedro a léčky

  Červen 2019

  Jak vypadá příprava českých vojáků na misi v africkém Mali.

  Partneři portálu

  NATO PDD iDnes.cz Newton Media